Kwasy owocowe znane i wykorzystywane w kosmetyce są od około pół wieku. Jednak, jak się okazuje, używane były już zdecydowanie wcześniej, choć jeszcze częściowo nieświadomie. Dawniej kobiety próbowały różnych zabiegów, sprawdzając ich działanie na swojej skórze i nie wiedziały co, daje takie, a nie inne efekty. Zapoznając się ze źródłami historycznymi, dowiadujemy się, że już egipskie królowe wykorzystywały maseczki z wina palmowego, jak również królowe francuskie stosowały winne maseczki, w których składzie występowały kwasy owocowe. Pozwalało im to na uzyskanie jasnej i promiennej cery.
Kwasy w kosmetyce
Kwasy, jakie wykorzystuje się w zabiegach kosmetycznych, mają przede wszystkim działanie złuszczające. Można więc określić je mianem nieco silniejszych peelingów. Samodzielne stosowanie ich w domach tych o wyższych stężeniach jest zabronione, z uwagi na możliwość wywołania silnego podrażnienia skóry, nieznajomość zabezpieczania delikatnych miejsc czy przeciwwskazań do wykonania całej procedury. Zdecydowanie bezpieczniej udać się na zabieg do gabinetu kosmetycznego.
Wśród najpopularniejszych kosmetycznych kwasów znajdują się alfa-hydroksykwasy (AHA), beta-hydroksykwasy (BHA) oraz Poli-hydroksykwasy (PHA). Działanie kwasów w odniesieniu do skóry twarzy jest dość szerokie i pozwala skutecznie rozprawić się z wieloma problemami. Ich stosowanie daje możliwość poprawienia nawilżenia i nawodnienia skóry właśnie w tej okolicy, która stanowi każdego dnia naszą niezaprzeczalną wizytówkę.
Kiedy wykonujemy zabiegi z zastosowaniem kwasów kosmetycznych?
Po zabiegu musimy szczególnie dbać o skórę, która może być nieco podrażniona lub bardziej skłonna do pojawiania się różnego rodzaju, niechcianych zmian. Nie wolno m.in. opalać skóry, która została poddana oczyszczaniu kwasami. Jest to jeden z głównych powodów, dla których sezon przeprowadzania tych zabiegów przypada w porze jesienno-zimowej.
Ważny jest wybór kosmetyczki lub kosmetologa, który wykona nam peeling chemiczny. Dużą popularnością w Bielsku-Białej i Wrocławiu cieszy się na przykład Salon Kosmetyczny MJ. Decydując się na kwasy na twarz u Magdaleny Jaglarz , mamy gwarancję pełnego profesjonalizmu i wymiernego efektu z prowadzonych zabiegów. Po zakończeniu zaplanowanej serii nasza skóra będzie promienna, wspaniale nawilżona i dużo gładsza.
Kwasy i ich nawilżające działanie
Sam kwas owocowy stanowi czynnik złuszczający stary zrogowaciały naskórek, dzięki czemu sprzyja odnowie biologicznej skóry na naszej twarzy. Jednak preparaty zabiegowe są przygotowane w taki sposób, aby wesprzeć kosmetyczkę w osiągnięciu oczekiwanego przez klientkę celu. Dotyczy to również m.in. nawilżania.
Stary i zrogowaciały naskórek stanowi pewnego rodzaju barierę dla wielu kosmetyków nawilżających. Jego usunięcie i zadziałanie substancją o silniejszym działaniu pozwala niejako na „zyskanie dostępu” do głębszych warstw skóry i przetransportowanie do nich substancji aktywnych, które mają tendencję do trudnego wchłaniania się.
Tak więc zastosowanie eksfoliacji, czyli złuszczania z zastosowaniem kwasów owocowych, w dobranym do potrzeb skóry stężeniu pozwala kosmetyczce dostać się z aktywnymi substancjami z innych kosmetyków bezpośrednio w miejsca, które najbardziej potrzebują nawilżenia, a dzięki temu efekty będą zauważalne niemal natychmiast.