Kamienie nerkowe to z pewnością jedna z najbardziej nieprzyjemnych dolegliwości, jakie mogą nam się przydarzyć. To schorzenie pojawia się zazwyczaj ok. 30-50 roku życia i znacznie częściej występuje u mężczyzn niż u kobiet. Objawy kamicy nerkowej są dość wyraziste, więc rozpoznanie choroby nie nastręcza zbyt dużych trudności. Co najważniejsze, kamienie nerkowe można całkowicie wyeliminować z organizmu – im wcześniej zgłosimy się z tym problemem do lekarza, tym lepiej.
Skąd się biorą kamienie w nerkach?
Kamica nerkowa to zlepione składniki mineralne i organiczne, które wytrąciły się z moczu i zalegają w drogach moczowych. Przyczyną ich powstawania często jest niedostateczne nawodnienie organizmu – zbyt mała ilość wypijanych płynów sprawia, że mocz się zagęszcza i powstają zaburzenia metabolizmu. Z drugiej strony, kamienie nerkowe mogą tworzyć się w konsekwencji nadmiaru składników mineralnych w organizmie, np. jeżeli pijemy zbyt dużo wody wysokozmineralizowanej. Czynnikami sprzyjającymi rozwojowi kamicy nerkowej są również wrodzone wady układu moczowego lub przerost prostaty u mężczyzn, a także nadczynność tarczycy i infekcje bakteryjne nerek. Dużą rolę odgrywa też niewłaściwa dieta, z nadmiarem wapnia i witaminy D.
Kamienie nerkowe – objawy
Symptomy kamicy nerkowej raczej trudno przeoczyć. Pojawia się silny ból w lędźwiach, zwany kolką nerkową, który promieniuje w kierunku pęcherza moczowego oraz do zewnętrznej strony uda. W moczu mogą występować czerwone krwinki. Objawy towarzyszące dolegliwościom bólowym to także mocne parcie na pęcherz, wzdęcia, wymioty i nudności, a niekiedy też gorączka. Ból nasila się zazwyczaj w momencie, gdy kamienie nerkowe są transportowane do moczowodu. Już przy pierwszych tego typu objawach warto zgłosić się na badania, ponieważ kamienie nerkowe w bardziej zaawansowanym stadium mogą uszkodzić samą nerkę.
Usuwanie kamieni nerkowych
Aby zdiagnozować kamicę nerkową, przeprowadza się ogólne badanie moczu oraz USG. Metod leczenia jest kilka – od samodzielnego wydalenia kamieni wraz z moczem (zwanego popularnie „rodzeniem kamieni”) aż po metody zabiegowe. Jak czytamy na http://www.no-spa.pl/11_article_kamica_nerkowa.html, eliminację kamieni ułatwiają leki o działaniu rozkurczowym, które pomagają udrożnić drogi moczowe. Większe kamienie, które nie mogą być w naturalny sposób wydalone, są rozbijane przy pomocy fal ultradźwiękowych stosowanych od zewnątrz – taki zabieg jest określany mianem litotrypsji. Kamienie nerkowe mogą być również rozbijane i wysysane przy pomocy specjalnej igły (zabieg PCNL) lub wydobywane przez cewkę moczową (zabieg URSL). Niemałe znaczenie w leczeniu i profilaktyce kamicy nerkowej ma zdrowy tryb życia i właściwa dieta. Należy regularnie uzupełniać płyny (szczególnie te moczopędne). Dieta powinna być natomiast dostosowana do rodzaju kamicy, z jaką się borykamy – wapniowej, szczawianowej, fosforanowej czy moczanowej: w zależności od charakteru dolegliwości należy unikać określonych produktów spożywczych.