Wyciskarki do soków – zalety i rodzaje

Żywienie

Soki owocowe i warzywne dostarczają naszemu organizmowi sporo witamin. Jednak sok ze sklepu nie równa się sokowi przyrządzonemu w domu za pomocą wyciskarki. Wartość odżywcza soku przygotowanego własnoręcznie jest dużo większa. Każda szklanka soku z wyciskarki jest prawdziwą bombą witaminową. Jak działa wyciskarka i jakie są jej zalety?

Działanie wyciskarki

Wyciskarka do soków działa jak prasa.  Wewnątrz niej, znajduje się ślimak, który wolno się obraca, równomiernie rozgniatając owoce i warzywa, wyciska z nich sok. Następnie sok jest odfiltrowywany przez drobne sito do dzbanka. Oddzielona pulpa, odrębnym otworem wpada do naczynia na odpadki.

Zalety wyciskarki

Wyciskarki do soków nie nagrzewają się i nie spieniają soku, dlatego zachowuje on dużo więcej witamin i antyoksydantów, niż w przypadku innych metod pozyskiwania soku. Dodatkowo są bardzo wydajne, pracują wolno, dzięki czemu wyciskają dużo więcej soku niż na przykład sokowirówki.

Wyciskarki wolnoobrotowe dają także możliwość pozyskania soku z ziół, kiełków czy liści zielonych warzyw. Bez problemu zrobimy oczyszczający sok sok z natki pietruszki czy kiełków jęczmienia. Wyciskarki warzyw doskonale radzą sobie z burakami, marchewkami i innymi twardymi warzywami. Poza sokami istnieje możliwość przygotowania mleka roślinnego – sojowego czy migdałowego.

Dodatkowym atutem wyciskarki jest to, że wyciska ona sok z całości warzyw czy owoców. Nie musimy ich obierać czy też wykrawać gniazd nasiennych. Wystarczy jedynie pokroić owoc na mniejsze części.

Jaką wyciskarkę wybrać?

Wyciskarki owoców mogą być jedno lub dwuślimakowe. Te pierwsze charakteryzują się mniejszą wydajnością, jednak są one łatwiejsze do mycia. Drugi typ gwarantuje większą ilość uzyskanego soku, jednak utrzymanie go w czystości jest bardziej kłopotliwe. Ponadto w sklepach możemy spotkać się z modelami poziomymi lub pionowymi. Wyciskarki wolnoobrotowe pionowe są bardziej efektywne, nie wymagają także konieczności dopychania warzyw czy owoców. Wybierając wyciskarkę warto zwrócić też uwagę na materiał z jakiego została wykonana. Najprostsze modele można kupić już za 300-400 zł, jednak są one w całości wyprodukowane z plastiku, droższe zaczynające się od 1000, wykonane są z bardzo trwałej stali nierdzewnej.

Cena wyciskarki do soków nie należy do najniższych. Jednak warto przemyśleć jej zakup, ze względu na wiele korzyści zdrowotnych. Domowe, świeżo wyciskane soki, gwarantują ogromną porcję witamin i składników odżywczych. Ich przygotowanie nie jest drogie dzięki czemu zaoszczędzimy na kupowanych, jednodniowych sokach. Jeśli zależy nam na zdrowiu naszym i najbliższych, ta inwestycja z pewnością się opłaci.

Lost Password