Jak sprawdzić, czy bliska nam osoba trwa w abstynencji?

Zdrowie

Bliscy osoby zmagającej się z alkoholizmem wiedzą, że jest to choroba, która dotyka całą rodzinę. W związku z tym, nie jest dziwne, że bardzo często dochodzi do syndromu współuzależnienia. Natomiast, najważniejsze jest to, aby nie obarczać się nałogiem innej osoby.

Wsparcie, które nie polega na wyręczaniu

Rodzina osoby uzależnionej od alkoholu powinna dla niej stanowić realne wsparcie, natomiast nie można w żaden sposób osoby takiej wyręczać. Problem alkoholowy jest jej problemem i nie można dać się zmanipulować. Wpędzanie się w poczucie winy nie ma sensu. Natomiast, można doradzić osobie uzależnionej wzięcie udziału w terapii, a także zaproponować abstynencję. I tak ostateczna decyzja należy do osoby uzależnionej. To ona bierze odpowiedzialność za swoje życie oraz za swoje zachowanie. Kiedy podejmie ona decyzję, że abstynencja lub przynajmniej ograniczenie picia jest wskazane, to z pewnością warto ją dopingować. Niestety jednak, bez pomocy terapeuty często osoby uzależnione powracają do picia alkoholu. Nie są w stanie wytrwać w postanowieniu i sięgają po kieliszek, niejednokrotnie okłamując najbliższych. W związku z tym, nie można poddawać się kłamstwom bliskiej osoby. Zawsze należy być czujnym. Kiedy czujemy, że osoba taka pije, to należy od razu reagować. Oczywiście, nie chodzi o to byśmy ciągle kontrolowali alkoholika, gdyż to łatwo prowadzi do współuzależnienia.

Stanowcze postanowienie o pójściu na terapię

Rodzina osoby uzależnionej, która podejrzewa, że chory nie potrafi wytrwać w abstynencji powinna stanowczo zaproponować mu terapię. Jedynie wtedy osoba taka będzie mogła poradzić sobie ze swoim nałogiem. Osoba uzależniona musi wyznaczyć sobie solidne postanowienie, o zaprzestaniu picia. Wówczas, przy pomocy doświadczonego terapeuty będzie szansa na to, że wytrwa w abstynencji. W innym przypadku, niestety nie ma na to szans. A nie można dopuścić do sytuacji, że całe życie rodzinne będzie opierało się na kontrolowaniu tego, czy nałóg został zwalczony. Należy też pamiętać, że podstawą są szczere rozmowy, dzięki jakim rodzina odbuduje do siebie zaufanie.

Lost Password