Zabieg podniesienia piersi

Uroda

Okres ciąży i karmienia piersią, proces starzenia się organizmu, a także nadmierny rozrost gruczołu piersiowego to czynniki, które przyczyniają się do bardzo niekorzystnych zmian w wyglądzie każdej kobiety. Z czasem skóra zaczyna tracić swoją jędrność, przez co zarówno konsystencja, jak i kształt piersi ulegają pogorszeniu, dlatego też biust zaczyna opadać. W takiej sytuacji każda kobieta może zdecydować się na zabieg podniesienia piersi, który pomoże uporać się z problemem.

Na czym polega zabieg podniesienia piersi?

Mastopeksja, czyli podniesienie piersi to zabieg chirurgiczny, który polega na zmianie kształtu piersi, która początkowo opada, jednak po operacji staje się pełna i jędrna. W sytuacji, gdy piersi są dosyć duże, to podczas zabiegu lekarz usuwa nadmiar skóry i we właściwy sposób formuje gruczoł piersiowy. Z kolei u kobiet, które mają zbyt małe piersi, zabieg podniesienia piersi bardzo często połączony jest z umieszczeniem w nich implantów.

Przygotowanie do zabiegu

Podczas wizyty u chirurga każda pacjentka powinna poinformować lekarza o tym, czy w rodzinie zdarzały się przypadki zachorowania na raka piersi. W następnej kolejności lekarz najczęściej zleca wykonanie mammografii i ewentualnie biopsji, aby sprawdzić, czy zabieg podniesienia piersi może w ogóle dojść do skutku. Na około dwa tygodnie przed zabiegiem każda kobieta powinna zaprzestać przyjmowania leków oraz suplementów, które rozrzedzają krew. Nie jest również wskazane palenie papierosów, jednak o wszystkich zaleceniach powinien poinformować lekarz podczas pierwszej wizyty konsultacyjnej.

Przebieg zabiegu

Operacja podniesienia piersi zazwyczaj trwa od 2 do 3 godzin. Podczas zabiegu lekarze mogą korzystać z różnych technik, jednak najpopularniejsza jest technika wertikalna, dzięki której można uniknąć poziomego cięcia w podpiersiowym fałdzie. W ten sposób możliwe jest uzyskanie naturalnego kształtu piersi, co dla każdej kobiety jest niezwykle ważne. Dolna część gruczołu piersiowego zazwyczaj jest modelowana, jednak zdarzają się również sytuacje, gdy jest wycinana i dopiero później modelowana. Na gruczoł piersiowy zostają następnie założone wchłanialne szwy, natomiast skóra znajdująca się wokół otoczki zeszywana jest zwykle niewchłanialnymi szwami.

Jak wygląda rekonwalescencja?

Po zabiegu podniesienia piersi pacjentka zobowiązana jest do noszenia specjalnego biustonosza kompresyjnego, który pomaga zminimalizować powstały obrzęk. Przez pierwsze dni po zabiegu piersi zazwyczaj są obolałe a skóra nieco spuchnięta. W niektórych przypadkach pojawia się również drętwienie piersi lub samych sutków, co może trwać nawet 6 tygodni. W tym czasie nie należy spać ani na brzuchu, ani na boku, aby zbytnio nie obciążyć piersi. Niezwykle ważne jest to, aby przez kolejne 2 tygodnie nie uprawiać żadnej aktywności fizycznej, a także nie wystawiać skóry na działanie promieni słonecznych. Wiele kobiet zauważa po operacji, że blizny są pomarszczone a piersi dosyć twarde w dotyku, jednak z czasem wszystko powinno powrócić do normy.

Efekty zabiegu podniesienia piersi

Pierwsze zmiany po operacji podniesienia piersi widoczne są zaraz po zabiegu, jednak przez kilka najbliższych miesięcy biust będzie stale się zmieniał, aż przybierze odpowiednie kształt. Z kolei blizny po jakimś czasie powinny stać się cieńsze i prawie niewidoczne. W celu utrzymania efektów należy pamiętać o prowadzeniu zdrowego i aktywnego trybu życia.

Lost Password