24 tydzień ciąży: jak rozwija się dziecko i jak zmienia się Twoje ciało?

Dziecko

W okresie ciąży ciało kobiety zmienia się diametralnie. Jest to spowodowane zmianami, jakie zachodzą w organizmie na skutek rozwoju płodu. 24 tydzień ciąży to moment, w którym nadal zachodzą intensywne zmiany – po to, by już za niewiele ponad 20 tygodni na świecie pojawiło się Twoje dziecko.

24 tydzień ciąży jest uważany za czas, w którym – w wielu krajach – dziecko jest zdolne do samodzielnego życia. Gdyby właśnie w tym okresie doszło do porodu, dziecko miałoby szanse na przeżycie – na oddziale intensywnej terapii podłączone do respiratora umożliwiającego oddychanie.

24 tydzień ciąży – rozwój płodu

W 24 tygodniu ciąży płód nadal się rozwija. Płuca wytwarzają coraz więcej pęcherzyków płucnych, a dziecko nadal intensywnie ćwiczy oddychanie poprzez nabieranie i uwalniane z płuc małych ilości płynu owodniowego.

Rytmu mózgu wykazują, że płód w tym okresie jest tak samo aktywny jak w momencie urodzenia. W tym okresie motoryka układu pokarmowego nie jest jeszcze w pełni wykształcona.

Zmiany zachodzą również w wyglądzie płodu. W tym okresie twarz dziecka wygląda już niemal tak samo jak w dniu porodu – jest tylko mniej zaokrąglona. Na głowie pojawia się coraz więcej włosów. Oczy dziecka są nadal zamknięte, ale ich oprawa (brwi i rzęsy) są wyraźnie zaznaczone. Skóra dziecka cały czas ma delikatnie czerwony odcień. Jest to spowodowane niewielką ilością tkanki tłuszczowej, dlatego przez skórę nadal prześwitują naczynia krwionośne. Jej ilość będzie rosła w kolejnych tygodniach – po to, by pod koniec ciąży przybrać odcień cielisty – jak u osoby dorosłej.

Mniej więcej w 24 tygodniu ciąży dziecko ustala swój dobowy rytm. Teraz dowiesz się, w jakich porach płód jest aktywny, a kiedy śpi. Taki wewnętrzny zegar może przetrwać do porodu.

Na tym etapie ciąży dziecko jest coraz bardziej wrażliwe na dochodzące z zewnątrz dźwięki. Jeżeli dobiegający hałas go przestraszy, płód jest w stanie „zastygnąć” w bezruchu na długi czas.

24 tydzień ciąży – zmiany zachodzące u w organizmie kobiety

W 24 tygodniu ciąży trwają dalsze zmiany przygotowujące kobiecy organizm do porodu. Dlatego na tym etapie prawdopodobnie ważysz 4-5 kg więcej. Taka waga spowodowana jest przede wszystkim stale powiększającą się macicą oraz większą ilością płynu owodniowego.

W tym okresie ciąży wiele kobiet uskarża się na pierwsze bolesne skurcze. To tzw. skurcze przepowiadające – skurcze Braxtona-Hicksa, których celem jest przygotowanie macicy do porodu. Ich występowanie jest całkowicie normalne i nie powinno być powodem do niepokoju. Należy jednak skonsultować się z ginekologiem wówczas, gdy towarzyszy im plamienie lub gdy pojawiają się częściej niż 10 razy na dobę.

Jako że skóra się rozciąga, możesz zauważyć na swoim ciele rozstępy. Pojawiają się one najczęściej na brzuchu i na piersiach. Aby zminimalizować ryzyko ich powstawania, warto smarować skórę specjalnymi kremami dedykowanymi kobietom w ciąży.

Według wytycznych między 24, a 28 tygodniem ciąży należy wykonać test tolerancji glukozy. Na podstawie wyników testu można rozpoznać lub wykluczyć cukrzycę ciążową. Do głównych jej objawów zalicza się m.in. zwiększona ilość wydzielanego moczu, odczuwanie pragnienia, zmęczenie, mdłości, występowanie cukru w moczu.

Lost Password