Jak zapobiegać powstawaniu kamienia nazębnego?

Zdrowie

Kamień nazębny to nie tylko problem estetyczny. Może on prowadzić do próchnicy, stanów zapalnych dziąseł oraz innych, często poważnych problemów zdrowotnych. Większość z nas jako sposób radzenia sobie z tą przypadłością wybiera kosztowne i niezbyt przyjemne zabiegi piaskowania wykonywane przez stomatologa. Możemy jednak aktywnie ograniczyć powstawanie kamienia nazębnego bez wizyty w gabinecie dentystycznym. Poniżej znajduje się kilka praktycznych porad, które pomogą nam zadbać o zdrowe zęby i bielszy uśmiech.

Wiem co jem

Higiena jamy ustnej powinna zaczynać się już w momencie przygotowywania posiłków. Jeżeli zależy nam na zdrowych i białych zębach bez kamienia, to powinniśmy zrezygnować z produktów zawierających duże ilości pigmentów. Szkodliwie na stan uzębienia wpływają takie napoje jak kawa, herbata oraz soki owocowe, zwłaszcza silnie barwiące np. z aronii lub czarnej porzeczki. Jeżeli jednak zdarzy się nam zjeść tego rodzaju produkty, a nie mamy możliwości umycia zębów, należy przepłukać usta wodą. Natomiast po powrocie z pracy lub szkoły do domu, możemy je dokładnie wyszczotkować i wypłukać płynem do higieny jamy ustnej. Miłośnicy kawy często łączą ją z paleniem papierosów, warto wiedzieć, iż one także negatywnie wpływają na stan uzębienia, pogłębiając problem nawarstwiającego się kamienia.

Minuta dziennie dla zębów

Aby mieć zdrowe zęby, które będą nie tylko wolne od próchnicy, ale także kamienia nazębnego, możemy o nie zadbać sami. Możliwe jest to dzięki profesjonalnym produktom, takim jak płyn do płukania jamy ustnej Listerine Tartar Control. W jego składzie znajdują się substancje przeciwdziałające krystalizacji płytki nazębnej. Są to między innymi olejki eteryczne oraz chlorek cynku. To połączenie tworzy skuteczny preparat, który chroni uzębienie przed powstawaniem kamienia. Jego stosowanie jest bardzo proste, wystarczą dwa płukania dziennie po 30 sekund, by skutecznie ograniczyć powstawanie nieestetycznej i potencjalnie groźnej warstwy osadu na naszych zębach. W ten sposób zapewniamy sobie 24-godzinną ochronę oraz świeży oddech.

Lost Password