Ból owulacyjny

Zdrowie

Wiele kobiet odczuwa ból owulacyjny. Można sobie z nim jednak poradzić.

Czy to ból owulacyjny?

Ból owulacyjny poprzedza miesiączkę o dwa tygodnie. W zależności więc od długości cyklu, przypada w różnym jego momencie. Może potrwać kilka minut, ale u niektórych kobiet potrafi utrzymywać się nawet kilka dni. Zdarza się też, że jest połączony z odczuwaniem nudności, złym samopoczuciem, zarówno fizycznym jak i psychicznym. Ból owulacyjny wywoływany jest przez pęknięcie pęcherzyka Graafa. Jego odczuwanie to kwestia bardzo indywidualna, może nawet w ogóle się nie pojawić. Występuje w rejonie podbrzusza, czasem promieniując do pleców, w okolice nerek. Ból owulacyjny nie jest w związku z tym, iż nie stanowi charakterystycznego objawu, dobrą metodą stwierdzenia występowania owulacji. Jeśli chcemy mieć pewność co do dni płodnych, warto na bieżąco dokonywać obserwacji cyklu i śluzu oraz kupić sobie apteczny test owulacyjny.

Czy ból owulacyjny może niepokoić?

Jeśli ból owulacyjny trwa dłużej niż trzy dni, warto skonsultować się z ginekologiem i ustalić, czy to na pewno pęcherzyk Graafa jest przyczyną dolegliwości. W czasie owulacji może pojawić się plamienie, które nie jest niczym niepokojącym, jednak jeśli występują upławy, przyczyna może być inna. Taki objaw sugerować może infekcje bakteryjną, wirusową lub o podłożu grzybiczym. Kolejnymi niepokojącymi, towarzyszącymi bólom owulacyjnym objawami jest ból podczas oddawania moczu, w czasie stosunku czy podwyższenie temperatury ciała, wymioty. Nie można bagatelizować żadnego z tych objawów, należy skonsultować się z ginekologiem.
Warto dodać, że przebieg owulacji nie jest bezpośrednio związany z przebiegiem menstruacji. Owulacja może być bolesna, co wcale nie sugeruje, że będziemy źle znosić okres i że wystąpią obfite krwawienia.

Jak złagodzić ból owulacyjny

Jeśli ból owulacyjny jest naprawdę dokuczliwy, można zażyć środek przeciwbólowy. Dobrze też pomaga rozgrzewanie brzucha – czy to za pomocą masażu dłonią, termoforu czy też przyjemnej kąpieli. Najczęściej jednak owulacja charakteryzuje się niskim stopniem bólu, który można przetrwać.

Więcej informacji na ten temat dostępnych jest na stronie piramidazdrowiaintymnego.pl.

Lost Password