Cera naczynkowa – pielęgnacja to podstawa

Uroda

Pod wpływem silnych emocji czy niekorzystnych czynników atmosferycznych na skórze twarzy mogą powstawać zaczerwienienia i popękane naczynia krwionośne. Choć rumieniec po paru chwilach zazwyczaj znika, to jednak z czasem może on się utrwalać, ponieważ cera coraz gęściej pokrywa się siatką tzw. pajączków. Takie zjawiska określamy mianem cery naczynkowej. Jak właściwie ją pielęgnować i jaki krem na naczynka jest najbardziej skuteczny?

Co powoduje, że cera jest naczynkowa?

Cera naczynkowa to przede wszystkim problem kobiet, ponieważ jednym z głównych elementów ułatwiających rozszerzanie naczyń krwionośnych są estrogeny. Poza tym cera naczynkowa może być wynikiem zaburzeń krążenia oraz schorzeń wątroby i nadciśnienia. Czynnikami sprzyjającymi rozszerzaniu się naczynek są także emocje, alkohol,  spożywanie ostrych potraw oraz bardzo wysokie i bardzo niskie temperatury – zwłaszcza, gdy np. z ciepłego pomieszczenia wychodzimy od razu na duży mróz lub odwrotnie, bez odpowiedniego zabezpieczenia cery. Teleangiektazje, powszechnie znane jako „pajączki”, powstają w wyniku zaburzeń funkcjonowania naczyń tętniczej sieci podbrodawkowej, które ulegają nadmiernemu rozszerzeniu. Początkowo zaczerwienienie ustępuje samoistnie, ale z biegiem lat może przybierać stałą formę. Co więcej, cera naczynkowa ma zwiększoną tendencję do trądziku różowatego, dlatego warto zadbać o jej odpowiednią pielęgnację i działania profilaktyczne, które pozwolą nam przynajmniej w pewny stopniu powstrzymać pękanie naczynek.

Leczenie cery naczynkowej?

Choć kluczowe znaczenie w przypadku cery naczynkowej ma pielęgnacja i higiena, to jednak zaawansowaną postać rozszerzonych naczynek można leczyć przy pomocy kilku zabiegów. Najczęstsze metody zamykania naczynek to:

  • elektrokoagulacja, czyli leczenie prądem stałym
  • laser argonowy – leczenie światłem
  • drenaż limfatyczny – pobudzanie krążenia
  • sonoforeza – leczenie ultradźwiękami.

Kosmetyki i dieta dla cery naczynkowej

Posiadając cerę naczynkową, trzeba zapewnić jej ochronę zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Pielęgnacja „wewnętrzna”, to zdrowa dieta. Produkty, które spożywamy, powinny być bogate w witaminę Ci E, a także błonnik, cynk i selen – do takich zaś należą np. orzechy ziemne i laskowe, otręby pszenne, kakao, owoce morza (zwłaszcza skorupiaki) i pełnoziarniste pieczywo. Równie ważne jest zabezpieczenie od zewnątrz: stosowanie dermokosmetyków przeznaczonych dla cery wrażliwej oraz kremów na naczynka. Jednym z często polecanych produktów jest Iwostin Capillin (https://www.iwostin.pl/zaufalam-marce-polecanej-od-lat), który pomaga zapobiegać podrażnieniom i pękaniu naczynek. Wybierając krem do cery naczynkowej, warto pamiętać, by miał on w składzie witaminę C, która uszczelnia naczynka, oraz filtr UV – wystawianie cery na bezpośrednie działanie promieni słonecznych może również przysporzyć nam nowych pajączków.

Lost Password