W kontekście pogorszonego nastroju bardzo często spotykamy się z terminem depresji, ale dość rzadko z dystymią. Czym dokładnie jest dystymia? W jaki sposób można ją rozpoznać? Jak się ją leczy? Odczuwanie stałego smutku, przygnębienie, zniechęcenie to objawy, które kojarzone są przede wszystkim z depresją. Mogą jednak świadczyć o innym stanie, a mianowicie o dystymii, która także potrafi utrudniać codzienne życie.
Dystymia – co to jest?
Dystymia to z greki zły stan umysłu. Dystymią nazywamy stan depresyjny o słabym nasileniu, który utrzymuje się przez długi czas. Głównym kryterium diagnozowania dystymii jest obniżenie nastroju przez długi okres, od około 2 miesięcy do 2 lat. Wobec tego dystymia nie jest jeszcze depresją, ale może się w nią przerodzić.
Podobnie jak w przypadku depresji, dystymia może mieć różne przyczyny. Mogą być one związane między innymi z silnym stresem w dzieciństwie i dorosłym życiu, nerwicą, mogą być konsekwencją uzależnień, mogą wynikać także z predyspozycji genetycznych.
Główne objawy dystymii:
- ciągły smutek
- spadek energii
- zniechęcenie
- brak nadziei
- zmęczenie
- poczucie winy
- trudności z koncentracją
- zaburzenia snu – zbyt długi sen lub bezsenność
- zaburzenia apetytu – brak lub nadmierny apetyt
- rzadkie, nienasilone lub niewystępujące myśli samobójcze
Zatem jeśli te objawy odczuwane są przez pacjenta, ale nie są one nadmiernie nasilone, jak ma to miejsce w depresji, najczęściej mamy do czynienia właśnie z dystymią.
Jak leczy się dystymię?
Nie powinniśmy czekać, aż objawy dystymii miną. Najlepiej poszukać profesjonalnej pomocy – teraz można otrzymać ją także on-line od fachowych psychologów przez serwis Konsult Expert. Dzięki temu, że z serwisu Konsult Expert można skorzystać on-line, zapewnia on maksymalny komfort i dyskrecję dla osób poszukujących wsparcia psychologicznego.
Leczenie dystymii opiera się głównie na psychoterapii, głównie psychoterapii poznawczo-behawioralnej oraz interpersonalnej. Jako wsparcie w leczeniu może być także stosowana farmakoterapia, w tym leki przeciwdepresyjne.