Jak dbać o nadwrażliwe dziąsła?

Zdrowie

Często opuchnięte, zaczerwienione, krwawiące dziąsła nazywamy nadwrażliwymi. Posiadając je należy szczególną uwagę zwrócić na sposób pielęgnacji jamy ustnej. Niewłaściwa higiena lub jej brak mogą doprowadzić do paradontozy, a nawet utraty zębów. Nadwrażliwość, która wcześniej nie była zauważalna bardzo często może być związana z przyjmowaniem leków, jakąś chorobą lub zmianami hormonalnymi.

Sposoby na nadwrażliwe dziąsła

Wrażliwość dziąseł może być oznaką, że zalegający na zębach kamień zaczął powodować ich podnoszenie się. Dlatego kolejnym skutkiem ubocznym jego pojawienia, będzie nadwrażliwość zębów. Należy wtedy zwrócić uwagę na sposób czyszczenia zębów. Odpowiednia pielęgnacja daje 50% szans na wyleczenie i cofnięcie się zmian.

Od czego zacząć? Przede wszystkim przyjrzyjmy się swoim akcesoriom do mycia zębów. Szczoteczka do zębów powinna być miękka. W przeciwnym wypadku może powodować krwawienie dziąseł i zwiększać nadwrażliwość zębów. Wbrew pozorom szczoteczki elektryczne również mogą być używane przy tego typu schorzeniach. Pod jednym warunkiem, muszą posiadać odpowiednią końcówkę. Może to być końcówka do masażu dziąseł. Dostępne są również szczoteczki elektryczne o różnym stopniu twardości włosia. Najlepszym wyborem będzie szczoteczka soniczna, wykonujące delikatniejsze ruchy niż elektryczna.

Szukając pasty do zębów zwróćmy uwagę na informacje umieszczone na opakowaniu. Przede wszystkim produkt powinien być przeznaczony do zębów i dziąseł nadwrażliwych. Jeśli zależy nam na efekcie wybielenia zębów, to również poszukajmy pasty wybielającej do zębów i dziąseł nadwrażliwych.

Posiadając nadwrażliwe dziąsła warto zainwestować w płyn do płukania jamy ustnej. Powinien być on delikatny, takie produkty posiadają oznaczenie „sensitive”. Nie może zawierać w swoim składzie alkoholu. W usuwaniu kamienia między zębowego pomogą nam również nici dentystyczne. Wybierając je należy skupić się na ich grubości i materiale, z jakiego są wykonane. Posiadając nadwrażliwe dziąsła zdecydujmy się na zakup tzw. nici floss lub nici satynowych. Są one delikatne i nie uszkodzą dziąseł.

 Naturalne metody radzenia sobie z nadwrażliwością dziąseł

Niektóre produkty spożywcze wykazują działanie szczególnie drażniące dla dziąseł. Dlatego pierwszym krokiem ku wyleczeniu tego schorzenia jest obserwacja i wykluczenie tego rodzaju pokarmów z menu. Warto również ograniczyć spożycie cukrów, zwłaszcza tych zawartych w napojach gazowanych. Cukier bowiem wchodzi w reakcję z bakteriami w jamie ustnej i powoduje powstawanie odczynu kwasowego w jamie ustnej. Ten z kolei źle wpływa na dziąsła. Unikajmy również posiłków zbyt zimnych oraz zbyt gorących. Należy wprowadzić do swojego menu produkty bogate w witaminę C, która pomoże powstrzymać krwawienie.

W celu zmniejszenia nadwrażliwości dziąseł możemy wypróbować stosowania domowych płukanek ziołowych. Najlepiej użyć do tego głogu, dziurawca, szałwii  lub echinacei. Przygotowanym naparem należy płukać jamę ustną przynajmniej 2 razy dziennie. Innym sposobem, który możemy wypróbować w domu jest płukanka z soli lub sody oczyszczonej. Sól kuchenną należy wmasowywać w dziąsła. Wpłynie to ich lepsze ukrwienie. Soda z kolei pomoże oczyścić zęby i zapobiegnie powstawaniu kamienia nazębnego.

Lost Password