Wizyty u psychologa wciąż jeszcze pozostają w Polsce tematem tabu, jednak powoli ta sytuacja się zmienia. Szczególnie dyskusyjna jest praca psychologa dziecięcego. Czy dziecko potrzebuje wizyty u psychologa? Kiedy może być ona przydatna, jak się do niej przygotować i czego spodziewać się za drzwiami gabinetu? Rozwiewamy mity o psychologach dziecięcych!
Kiedy warto pójść z dzieckiem do psychologa?
Powodów, dla których warto udać się z dzieckiem do psychologa, może być wiele. Nie zawsze są one negatywne – niekiedy np. psycholog podpowiada, jak pokierować dzieckiem wybitnie zdolnym. Czasem przesłanką do wizyty są problemy raczej rodziców niż dziecka, które jednak rzutują na to ostatnie.
Kiedy należy wziąć pod uwagę konsultację psychologiczną? Zapytaliśmy specjalistów z Centrum Medycznego Ultramedic. Lista najważniejszych sygnałów i sytuacji przedstawia się następująco:
- Osoby postronne zwracają uwagę na to, że możesz mieć problemy z dzieckiem. Być może nie masz ich świadomości, ale ludzie z zewnątrz łatwiej je dostrzegają.
- Jako rodzic odczuwasz bezradność, mierząc się z trudnościami wychowawczymi. Masz wrażenie, że sam się z nimi nie uporasz.
- Dostrzegasz w dziecku wybitne zdolności lub przeciwnie – zauważasz, że niekorzystnie odstaje od rówieśników na niektórych polach.
Warto wybrać się do psychologa wtedy, kiedy w życiu dziecka zaszła jakaś zmiana – poważna choroba, śmierć kogoś bliskiego, przeprowadzka, rozstanie rodziców i wszystko, co odbiega od codziennej rutyny. Trzeba pamiętać, że dziecko nie rozumie istoty wszystkich wydarzeń w swoim życiu, ale reaguje na nie niejasnymi dla siebie emocjami, co może się przekładać na zmiany w zachowaniu.
Jak przygotować się do wizyty i jak ona przebiega?
Przed dniem wizyty u psychologa dziecięcego warto uporządkować swoją wiedzę na temat doświadczeń pociechy i prześledzić najważniejsze wydarzenia, w jakich uczestniczyła nawet niebezpośrednio – zarówno dobre, jak i złe rzeczy są tu ważne. Wielką pomocą będzie spisanie wszystkich swoich pytań, wątpliwości i obserwacji. Psycholog bierze także pod uwagę czynniki fizjologiczne wpływające na psychikę – cenna będzie książeczka zdrowia dziecka i historia chorób, a nawet przebiegu ciąży.
W zależności od przyjętej metody na pierwszej wizycie rodzice mogą odbywać rozmowę sami lub zabrać ze sobą dziecko. Na ogół psycholog dziecięcy zaczyna się od wywiadu z opiekunami, aby zgłosili oni swoje obawy, następnie maluch rozmawia ze specjalistą na osobności, a potem rodzic jest ponownie zapraszany do gabinetu. Psycholog potwierdza lub neguje istnienie problemu (może być one typowy w danym momencie rozwoju i ustępować samoczynnie), a także daje wskazówki, jak postępować z dzieckiem na co dzień. W razie potrzeby może zalecić spotkania terapeutyczne.