Implanty czy licówki – różnice, wady i zalety

Zdrowie

Higiena jamy ustnej to niezbędna czynność w drodze do zachowania pięknych i zdrowych zębów. Jednak samo ich szczotkowanie nie wystarczy, ponieważ nie zawsze możemy dotrzeć do przestrzeni międzyzębowych. Dlatego konieczne jest korzystanie z nici dentystycznej, która nam w tym pomoże. Warto zadbać także o zdrową dietę i ograniczyć spożywanie produktów negatywnie odbijających się na stanie naszych zębów, powodując np. przebarwienia.

Niestety wiele osób ma problem z przestrzeganiem zasad higieny jamy ustnej, głównie z powodu lenistwa, co w efekcie przekłada się na dolegliwości bólowe i zmusza nas do wizyty u dentysty. Nie zawsze jednak kończy się na zwykłym leczeniu. W niektórych przypadkach konieczne jest usunięcie całego zęba. Jak go odbudować?

Licówki

Licówki są niezwykle cienkimi płatkami wykonanymi z porcelany, które przykleja się na przednią powierzchnię zębów. Stosuje się je głównie w celu ukrycia różnego rodzaju defektów estetycznych, takich jak przebarwienia, nierówności zębów czy szpary między nimi. Dzięki licówkom możliwe jest skorygowanie odcienia zęba (rozjaśnienie), nadanie mu ładnego kształtu oraz jego wydłużenie lub poszerzenie. Za pomocą odpowiednio dobranej grubości porcelanowych płatków można także dokonać modyfikacji ułożenia zębów, głównie siekaczy dolnych – w przypadku niewielkiego skręcenia lub stłoczenia.
Dla kogo są licówki? Przede wszystkim dla osób chcących rozjaśnić barwę zębów, jak również ukryć trwałe przebarwienia. Świetnie spiszą się u osób, które chcą zamaskować bruzdy, pęknięcia czy też ukruszenia zębów.

Implanty

Implant to nic innego jak wytworzona z tytanu śruba, która pełni funkcję w zastępstwie korzenia zęba pacjenta, na której zostaje umocowana korona protetyczna uzupełniająca utracony ząb. Dzięki implantom mamy możliwość posiadania pełnego uzębienia w sytuacji, gdy np. zabraknie nam jednego, kilku lub wszystkich zębów. Implanty stomatologiczne są świetną propozycją dla osób, które nie chcą korzystać z ruchomych protez. Doskonale odwzorowują one naturalne zęby, są bardzo trwałe i w żaden sposób nie zmieniają kształtu kości szczęki. Przed przystąpieniem do zabiegu dentysta robi wycisk zębów pacjenta tak, aby korona implantu idealnie z nimi współgrała. Zabieg wszczepienia implantu rozpoczyna się podaniem znieczulenia. Gdy zacznie ono działać, nacina się dziąsło i wprowadza implant do kości. Co więcej, gdy zabieg zostanie przeprowadzony w sposób jak najbardziej profesjonalny, to implantami będziemy mogli cieszyć się do końca życia, dlatego tak ważny jest właściwy wybór specjalisty.

Podsumowując, jeśli zależy nam tylko na niewielkiej korekcie uzębienia, to warto wybrać licówki, natomiast gdy chcemy je całkowicie odbudować, lepszym wyborem będą implanty. Jeśli chodzi o trwałość, to dobrze założone licówki posłużą około 15 lat, z kolei implanty to inwestycja na całe życie. Koszt opracowania jednego zęba za pomocą licówki to wydatek rzędu 600 zł-2200 zł. W przypadku implantu cena podstawowa waha się w przedziale 2 – 4 tys. zł. Przed podjęciem decyzji zastanówmy się dokładnie, na jakim efekcie końcowym najbardziej nam zależy.

Artykuł został przygotowany przez gabinet Medyk Dent wszczepiający implanty zębów.

Lost Password