Czy słońce wystarczy, by zapewnić odpowiedni poziom witaminy D?

Zdrowie

Cieplejsze i bardziej słoneczne dni zachęcają do spędzania czasu poza domem. Korzystamy nie tylko z dłuższego dnia, ale również z promieni słońca, sądząc, że zapewnią odpowiedni poziom witaminy D w organizmie, ale czy na pewno?  Czy potrzebna jest suplementacja, jakie produkty pomogą w utrzymaniu odpowiedniego poziomu tej witaminy tłumaczą eksperci z Centrum Medycznego Św. Franciszka.

Jak tłumaczą eksperci z Centrum Medycznego Św. Franciszka: „Witamina D uzyskała przydomek witaminy, jednak w rzeczywistości zaliczana jest do związków chemicznych z grupy stereoidów. Jedna z jej postaci produkowana jest  z cholesterolu podczas ekspozycji skóry na słońce, niestety nie jesteśmy zdolni w ten sposób uzyskać wystarczającego poziomu tej witaminy w organizmie, dlatego zalecane jest spożywanie produktów bogatych w ten składnik odżywczy.”

Gdzie znajdziemy witaminę D?

Witaminę D znajdziemy w rybach, w szczególności tych tłustych jak np. makrela, węgorz, śledź, łosoś, ale również dorsz i olej z jego wątroby. Ponadto produktami bogatymi w ten składnik odżywczy są również żółtka jaj czy krowie mleko. Warto jednak zaznaczyć, że samo spożywanie wymienionych produktów nie zapewni odpowiedniego poziomu tej witaminy w organizmie. Warto połączyć wszystkie możliwości jakie daje natura plus sięgnąć po specjalne suplementy, które pokryją ewentualne niedobory.

Dlaczego potrzebna jest nam witamina D?

Stanowi ona istotny składnik umożliwiający poprawny rozwój i mineralizację kości. Dzięki jej obecności zwiększa się przyswajalność wapnia i fosforu z układu pokarmowego, a co za tym idzie wyrównuje stosunek tych dwóch pierwiastków w organizmie. Jest niezbędna podczas odbudowy kości, a także zapewnia prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego. Co więcej, niedobór tej witaminy może wiązać się z pogorszeniem stanu psychicznego.

Zdrowy wygląd, samopoczucie i prawidłowy poziom witaminy D w organizmie zapewni tylko połączenie dwóch elementów – spożywanie produktów bogatych w ten składnik odżywczy i przebywanie na słońcu w odpowiedniej dawce. Zatem warto w słoneczne dni wybrać się na długi spacer i rozkoszować się pięknymi widokami.

Lost Password