Leki przeciwbólowe – czy są bezpieczne dla naszego zdrowia?

Zdrowie

Sięgając po ogólnodostępne leki zwalczające ból, większości z nas zależy przede wszystkim na skutecznym i natychmiastowym działaniu. Zawsze warto jednak poświęcić choć chwilę uwagi ich składowi. Czy na pewno nie zawierają szkodliwych dla naszego zdrowia substancji?

Każdy z nas z pewnością posiada w swojej apteczce sprawdzone leki, które nie raz przyniosły ulgę w sytuacjach wystąpienia silnego bólu. Nie wszyscy jednak jesteśmy świadomi, że stosowane często nie mogą być obojętne dla naszego organizmu. Ponadto długotrwałe zwalczanie bólu ogranicza możliwość poznania jego prawdziwej przyczyny. Może być on bowiem sygnałem wystąpienia poważniejszych dolegliwości, wymagających konsultacji ze specjalistą. Kolejnym zagrożeniem jest silne oddziaływanie większości ogólnodostępnych leków przeciwbólowych na śluzówkę, stanowiące potencjalne zagrożenie dla naszego przewodu pokarmowego. Długotrwałe przyjmowanie niektórych z nich może prowadzić także do niewydolności nerek czy anemii.

Badając skład wybieranych preparatów zwalczających ból, należy skoncentrować się przede wszystkim na obecności substancji czynnych. Głównym składnikiem leków takich jak np. Ibuprom, Nurofen czy Ibum jest ibuprofen, który samodzielnie doskonale radzi sobie z bólem. Jednak połączenie go z innym preparatem może skończyć się dla nas zatruciem. Podobnie będzie w przypadku jednoczesnego przyjmowania innych leków – dotyczy to zwłaszcza osób z chorobami wątroby czy nadciśnieniem, a także kobiet w ciąży. Chcąc uniknąć ryzyka, przed użyciem jakiegokolwiek środka przeciwbólowego należy zapoznać się z zaleceniami stosowania i spisem przeciwwskazań, a najlepiej skonsultować ich przyjmowanie z lekarzem. Kluczowe są zalecenia co do sposobu stosowania leku, a także unikanie łączenia przyjmowanych substancji z alkoholem – wpływa on bowiem na metabolizm leków. W celu uzyskania pewności co do źródła pochodzenia preparatu i jego właściwego przechowywania, leki dostępne bez recepty powinniśmy kupować jedynie w godnych zaufania miejscach, najlepiej w aptekach. Umożliwia to także wybór odpowiedniego środka z pomocą doświadczonego farmaceuty, który doradzi nam najskuteczniejszy, a zarazem bezpieczny sposób na pokonanie uciążliwych dolegliwości.

Lost Password