Metody leczenia żylaków odbytu

Zdrowie

Żylaki odbytu, często zwane także hemoroidami, są bardzo nieprzyjemną, bolesną i krępującą przypadłością, która najczęściej występuje u osób prowadzących siedzący tryb życia. Najbardziej narażeni na ich występowanie są więc przede wszystkim pracownicy biurowi czy kierowcy. Na szczęście współczesna medycyna daje możliwości szybkiego i skutecznego radzenia sobie z tego typu problemami. Jakie są najpopularniejsze metody leczenia żylaków odbytu, dowiesz się z naszego artykułu.

Jak powstają żylaki odbytu?

O chorobie hemoroidalnej mówimy wówczas, gdy naturalne występujące u każdego człowieka hemoroidy, czyli drobne guzki krwawnicze, zaczynają się rozszerzać i za bardzo napełniać krwią.

Jak tłumaczy nasz rozmówca z Euro-Kliniki w Siemianowicach Śląskich: U zdrowego człowieka hemoroidy pełnią wiele pożytecznych funkcji, umożliwiają panowanie nad oddawaniem stolca i puszczaniem gazów oraz uszczelniają kanał odbytu. Wyglądem przypominają nieco wypełnione krwią poduszeczki, które pod wpływem impulsu nerwowego opróżniają się z krwi i pozwalają na wypróżnienie. Gdy dochodzi do powstania choroby, impuls nerwowy nie wywołuje już całkowitego opróżnienia hemoroidów z krwi, a po pewnym czasie dochodzi do powstania stanu zapalnego, który sprawia że pacjenci zaczynają odczuwać ból i mają problemy z wypróżnieniem. W takich przypadkach konieczna jest już interwencja lekarza-proktologa. W naszej Klinice stosujemy dwie bardzo skuteczne metody leczenia żylaków odbytu: metodę Barrona oraz laseroterapię.

Metoda Barrona

Najczęściej stosowaną metodą leczenia żylaków odbytu jest metoda gumkowania, zwana także metodą Barrona. Jest to małoinwazyjny sposób leczenia, który daje bardzo dobre rezultaty. Największymi zaletami tej metody są niska bolesność oraz brak konieczności późniejszej hospitalizacji.

Przed wykonaniem zabiegu pacjent poddawany jest lewatywie. Leczenie metodą Barrona polega na nałożeniu na podstawę guzka hemoroidu gumowego pierścienia. Operację tę wykonuje się przy użyciu specjalnego przyrządu, składającego się z cylindra oraz nałożonych na niego podwiązek, ligatora. Wykonujący zabieg proktolog wybiera guzek do podwiązania, następnie wciąga jego błonę do cylindra i zsuwa na jego szypułkę podwiązkę. Zaciśnięcie guzka powoduje jego niedokrwienie i martwicę, co skutkuje jego zwłóknieniem. Skuteczność tej metody ocenia się na 90 proc.

Laserowe usuwanie hemoroidów

Mimo bardzo wysokiej skuteczności metody Barrona, w ostatnich latach coraz częściej leczy się hemoroidy za pomocą dużo bardziej nowoczesnych metod, tzn. laseroterapii. W e wspomnianej już wcześniej Euro-Klinice w Siemianowicach Śląskich stosowane są dwie metody laseroterapii: HeLP (Hemorhoid Laser Procedure), która polega na częściowym obkurczaniu śluzówki i tkanek otaczających i w konsekwencji do stopniowego wycofywania się hemoroidów, oraz LHP (Laser Hemorrhoidy Plastry), czyli laserowej plastyki hemoroidów, prowadzącej do zniszczenia lub zmniejszenia hemoroidu oraz do rekonstrukcji kolagenu.

Zalet stosowania laseroterapii jest bardzo dużo. Przede wszystkim zabiegi te są bezbolesne, niosą za sobą niskie ryzyko późniejszych powikłań oraz umożliwiają szybki powrót do normalnej aktywności. Podczas ich wykonywania nie ma także ryzyka uszkodzenia śluzówki i zwieracza.

Lost Password