Wózek inwalidzki – lepiej kupić czy wypożyczyć?

Zdrowie

Decyzja o tym, czy postawimy na nowy, czy używany wózek inwalidzki, powinna zostać dokładnie przemyślana. Od jakości używanego sprzętu zależy nie tylko komfort pacjenta, ale także jego kondycja zdrowotna. Kiedy warto zakupić nowe urządzenie, a kiedy zdecydować się na wynajem wózka inwalidzkiego?

Wózek inwalidzki – nowy czy używany?

Wynajem wózka inwalidzkiego może wydawać się dobrym rozwiązaniem w sytuacji, kiedy nie stać nas na zakup nowego sprzętu. Zanim jednak zdecydujemy się na wypożyczenie, warto rozważyć wszystkie za i przeciw.

Wybór odpowiedniego wózka inwalidzkiego determinuje przede wszystkim charakter niepełnosprawności, z którą zmaga się pacjent, a także jego osobiste predyspozycje i preferencje. Decyzja o zakupie powinna zostać poprzedzona dokładną analizą ograniczeń, stopnia aktywności, a nawet warunków mieszkaniowych chorego. Znalezienie wózka inwalidzkiego używanego, który będzie spełniał wszystkie kryteria, może okazać się zadaniem trudnym, a przy bardzo specyficznych potrzebach, wręcz niemożliwym.

Jak podkreślają fizjoterapeuci, korzystanie ze źle dobranego sprzętu może pogłębiać dysfunkcje, a dodatkowo zniechęcać chorego do podejmowania codziennych aktywności, jeśli użytkowanie okaże się niewygodne i trudne.

wózek

Co więcej, przy założeniu długotrwałego korzystania z wózka, wypożyczenie bywa zwyczajnie nieopłacalne. Regularna opłata za wynajem w perspektywie może znacznie przekroczyć koszty zakupu nowego urządzenia. Dowiedz się więcej na temat wózków inwalidzkich na https://www.brandvital.eu/wozki-inwalidzkie/wozek-inwalidzki-jaki-wybrac/

Kiedy warto wypożyczyć wózek inwalidzki?

Zdarzają się jednak sytuacje, kiedy skorzystanie z usług wypożyczalni sprzętu medycznego staje się koniecznością. Nie zawsze mamy bowiem możliwość i czas na testowanie różnych rozwiązań. Nagłe okoliczności losowe – nieoczekiwany wypadek czy szybko rozwijająca się choroba – mogą zmusić nas do sięgnięcia po sprzęt używany.

Wypożyczenie wózka inwalidzkiego to także dobra opcja, wówczas gdy zamierzamy dokonać zakupu i chcemy sprawdzić różne opcje, by zdecydować, jaki wózek inwalidzki wybrać, by maksymalnie odpowiadał naszym wymaganiom. Z wózka używanego warto skorzystać także wtedy, kiedy oczekujemy na dofinansowanie z NFZ lub PFRON.

Chociaż wyszukiwarka internetowa błyskawicznie podpowiada, gdzie można wypożyczyć wózek inwalidzki, warto postawić na renomowane punkty, oferujące profesjonalne doradztwo, korzystne warunki finansowe oraz szeroki asortyment produktów.

Wózek inwalidzki – dofinansowanie

Warto pamiętać, że możemy skorzystać z dofinansowania na wózek inwalidzki ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. NFZ jak i PFRON nie dopłaca do wynajmu wózka inwalidzkiego. Dofinansowanie obowiązuje tylko przy zakupie nowego wózka. Rozporządzenie ministerialne dokładnie określa, komu przysługuje wózek inwalidzki z refundacją, kto może wystawić na niego zlecenie oraz, jakie są aktualne limity.

Refundacja NFZ obejmuje:

  • wózek inwalidzki ręczny,
  • wózek inwalidzki dziecięcy,
  • wózek inwalidzki wykonany ze stopów lekkich z systemem szybkiego demontażu kół, składany, dla osób samodzielnie poruszających się na wózku,
  • wózek inwalidzki specjalny (z wyłączeniem wózka inwalidzkiego toaletowego).

Lost Password