Zacznijmy od tego, czym jest nietolerancja laktozy. Laktoza to nic innego, jak cukier, który występuje w mleku. Natomiast jej nietolerancja, to nieprawidłowa reakcja organizmu, która występuje po spożyciu pokarmów zawierających laktozę. Wynika to z barku w organizmie enzymu (laktazy) rozkładającego cukier mleczny (laktozę) na glukozę i galaktozę.
Wyróżniamy 3 główne nietolerancje laktozy:
– pierwotną, która pojawia się po dostarczeniu do organizmu nawet niewielkiej ilości mleka, serów czy innych przetworów,
– wtórną, która może wystąpić w wyniku przebytej choroby lub antybiotykoterapii,
– wrodzona, którą obserwuje się u niemowląt niemalże od razu po urodzeniu.
Jakie są przyczyny nietolerancji laktozy?
Najczęstszą przyczyną jest dziedziczny niedobór laktazy, który objawia się stopniowo zanikającą aktywnością tego enzymu. Najczęściej występuje u osób dojrzewających lub już u dorosłych. Kolejną rzeczą, która przyczynia się do nabycia nietolerancji laktozy, jest stosowanie w leczeniu antybiotyków w dużej ilości i przy różnych chorobach oraz przebycie takich chorób jak na przykład celiakia, martwicze zapalenie jelita, mukowiscydoza, alergia pokarmowa, pasożytnicze zakażenia układu pokarmowego (tasiemczyca, lamblioza). Następną przyczyną jest defekt, który od urodzenia nie wytwarza laktazy w organizmie. Łatwo go zauważyć, ponieważ pojawia się u noworodków już po pierwszym karmieniu dziecka mlekiem matki.
Objawy
Najczęstszymi są dolegliwości układu pokarmowego: biegunka, bóle brzucha czy wymioty. Jednak nie rzadko pojawia się bardziej dokuczliwy i widoczny objaw – atopowe zapalenie skóry. Charakteryzuje się dużym świądem, zaczerwienieniem, a właściwie ogniskami zapalnymi w różnych miejscach na ciele w zależności od wieku:
– u niemowląt zazwyczaj zaatakowane są poliki, okolice ucha oraz skóra głowy,
– u dzieci starszych zwykle widać to na zgięciach stawów kolanowych i łokciowych. Atakowane jest również skóra na grzbietach dłoni i stóp, w okolicach karku, oczu oraz ust.
Leczenie
Na szczęście wszystkim objawom można zapobiec, stosując preparaty Latopic:
– doustny preparat z polskimi bakteriami kwasu mlekowego, który wpływa na rozwój tolerancji na białko i zmniejsza dolegliwości,
– linia kosmetyczna, która działa kojąco na skórę i daje odpowiednie nawilżenie oraz odbudowuje zniszczony naskórek.
Oba produkty można znaleźć pod adresem www.latopic.pl.