Jak poprawić stan cery w przypadku cukrzycy?

Zdrowie

Skóra to zwierciadło naszego zdrowia. Dowiedz się, jak poprawić stan cery, jeśli cierpisz na cukrzycę.

Kondycja naszej skóry wiele mówi o naszym zdrowiu. Jest ona prawdziwym i swoistym pamiętnikiem naszych chorób, dolegliwości oraz przeżyć. Co najczęściej można wyczytać z naszej skóry? I jak poprawić stan cery, jeśli cierpimy na cukrzycę?

Cukrzyca a dolegliwości skórne

Cukrzyca to choroba, która pozostawia ślady na skórze, a ta jest u osób dotkniętych cukrzycą, o wiele bardziej delikatna i wrażliwa. Przyczyną takiego stanu jest angiopatia, czyli zmiany zachodzące w naczyniach krwionośnych, wynikające ze zbyt dużego stężenia glukozy. Problemy skórne u cukrzyków obejmują, m.in.:

  • nadmierną suchość skóry;
  • swędzenie;
  • nadmierne łuszczenie się;
  • podatność na uszkodzenia.

To nie wszystko. Skóra u osób chorych na cukrzycę jest zdecydowanie bardziej podatna na zranienia. W gojeniu pomocne są specjalistyczne żele i spraye do leczenia ran. Cukrzycy częściej zapadają także na choroby ropne oraz nawracające grzybice.

Jak poprawić stan cery w przypadku cukrzycy?

Osoby z cukrzycą muszą troskliwie dbać o skórę, tj.

  • stosować kremy antybakteryjne;
  • stosować preparaty przeznaczone do suchej skóry, czyli tak zwane emolienty, które zapobiegają nadmiernemu wysuszaniu;
  • używać łagodzących kosmetyków z alantoiną;
  • stale kontrolować poziom glukozy we krwi przy pomocy glukometrów..

Co jeszcze wpływa na pogorszenie stanu skóry i jak sobie z tym radzić?

Istnieje szereg innych czynników, które mają znaczący wpływ na pogorszenie stanu skóry.

Przewlekły stres

Przesuszona i wrażliwa skóra lub odwrotnie – nadmiernie przetłuszczająca się, trądzikowa skóra – tak nasz organizm reaguje na długotrwały stres. Można dostrzec wówczas liczne wypryski, zaczerwienienie, nasila się też świąd lub pieczenie. Stres, który negatywnie wpływa na cały układ nerwowy, powoduje, że uruchomione są niewłaściwe mechanizmy, które nasilają problemy skórne. Dodatkowo, w chwilach wzmożonego napięcia często sami uszkadzamy płaszcz hydrolipidowy, np. poprzez drapanie czy pocieranie.

Zła dieta

Utrata elastyczności, zdrowego kolorytu, pojawienie się przedwczesnych zmarszczek oraz wyprysków, to wszystko spowodowane jest nieprawidłową dietą, która wyraźnie zaznacza swe piętno na skórze. Dieta bogata w węglowodany proste, czyli słodycze, białe pieczywo i ryż oraz alkohol sprawia wrażenie zmęczonej. Na dłuższą metę nic nie wskóra tutaj sen czy maseczka witaminowa. W zmianie sytuacji pomocne okaże się wyłącznie wprowadzenie zdrowych nawyków żywieniowych.

Nieodpowiednia pielęgnacja

Niewłaściwa pielęgnacja również odbija się na zdrowiu naszej skóry. Źle dobrany krem, zapominanie o demakijażu, zbyt twarda woda, to wszystko sprawia, że stan naszej skóry ulega pogorszeniu. Jeśli nie wiemy, jak dobrać właściwe preparaty, to warto udać się po poradę do specjalistki z dziedziny kosmetologii, a jeśli męczą nas różne dolegliwości skórne to warto odbyć wizytę u dermatologa, by dowiedzieć się jak poprawić stan skóry.

Skóra, niczym oczy, jest swoistym zwierciadłem tego, co się dzieje w naszym życiu. Wiele osób zastanawia się jak poprawić stan cery, nadać jej promiennego wyglądu, zdrowego blasku. W przypadku osób chorych na cukrzycę niezbędna jest właściwa pielęgnacja i stosowanie odpowiednich preparatów natłuszczających, natomiast w innych przypadkach wystarczy często zmiana nawyków żywieniowych bądź trybu życia.

Lost Password