Jak radzić sobie ze wzdęciami?

Zdrowie

Bardzo wiele osób cierpi na wzdęcia. Dla wielu z nas jednak jest to wciąż bardzo wstydliwa dolegliwość, o której niechętnie mówi się nawet lekarzowi. Jeśli cierpimy na nawracające gazy warto poznać kilka metod, które mogą uchronić nas od uciążliwych objawów.

Odpowiednia dieta kluczem do sukcesu

Najważniejszym czynnikiem, który wpływa na nasz stan zdrowia jest nasza dieta. To, w jaki sposób się odżywiamy może wpływać na gromadzenie się gazów w naszych jelitach, albo wręcz odwrotnie – niektóre produkty mogą działać dobroczynnie na nasz układ pokarmowy. Nie ma jednak odgórnie ustalonej odpowiedniej diety, która uchroni nas przed uciążliwymi wzdęciami. Dlatego też powinniśmy bacznie obserwować reakcje naszego organizmu. Każdy z nas może bowiem inaczej reagować na poszczególne produkty. Jeśli chodzi o takie, które najczęściej powodują gromadzenie się gazów w jelitach, to są to przede wszystkim nasiona roślin strączkowych. Również niektóre warzywa mogą powodować nadmierne wzdęcia – są to na przykład kapusta, kalafior czy brokuły. Jeśli chcemy zapewnić sobie prawidłowy metabolizm, pijmy dużo wody. Powinniśmy codziennie wypijać co najmniej 2 litry wody. Unikajmy napojów gazowanych – one z pewnością nie zadziałają dobrze na nasze jelita. Odstawmy także słodycze oraz fast-foody i unikajmy smażonych potraw. U niektórych gazy spowodowane są spożywaniem laktozy. W takim wypadku warto odstawić mleka odzwierzęce. Można zastąpić je tymi pochodzenia roślinnego. Ogólnie rzecz biorąc, osoby cierpiące na wzdęcia powinny utrzymywać dietę lekkostrawną.

Unikaj używek i stresu

Jeśli doświadczamy uciążliwych gazów powinniśmy odstawić wszelkie używki. Zrezygnujmy z picia alkoholu i palenia papierosów. Mogą one wręcz potęgować towarzyszące nam dolegliwości. Naszym wrogiem jest również stres. Starajmy się więc prowadzić spokojny tryb życia i unikajmy nadmiernego stresu. Wbrew pozorom ważny jest także sposób, w jaki spożywamy posiłki. Powinniśmy jeść regularnie 5 razy dziennie. Podczas jedzenia nie spieszmy się – pochłaniając posiłek w pośpiechu połykamy dużą ilość powietrza. Sprzyja to gromadzeniu się gazów w naszych jelitach. Siedzący tryb życia nie pomaga w walce ze wzdęciami. Postarajmy się każdego dnia dostarczyć sobie minimalną dawkę ruchu. Czasami wystarczy jedynie raz dziennie wyjść na krótki spacer. W pokonaniu gazów pomocne okazują się często także preparaty wspomagające trawienie dostępne w aptekach bez recepty, takie jak Ulgix, Espumisan czy Travisto Activ.

Lost Password