Jak skutecznie dbać o swoje zęby i jamę ustną?

Zdrowie

Utrzymanie odpowiedniej higieny zębów i jamy ustnej to bardzo ważna rzecz dla codziennego życia. Wielu z nas o zębach pamięta dopiero wtedy, gdy dzieje się z nimi coś złego.

Jednak ważniejsze niż leczenie jest zapobieganie. Prewencja to bardzo ważna sprawa: może zaoszczędzić nam wiele bólu, nieprzespanych nocy i nieprzyjemnych wizyt u dentysty.

Pasty do zębów i szczotki

By w odpowiedni sposób zadbać o zęby konieczny jest wybór dobrej pasty do zębów i szczoteczki. Rynek obfituje w oba te produkty. Jednak ile z nich jest naprawdę dobrych?

Jeżeli chodzi o szczoteczki podstawowy podział to szczoteczki ręczne i elektryczne szczoteczki do zębów. Wybierając najlepszy jakościowo sprzęt powinniśmy nie sugerować się wyłącznie jego ceną, ale wziąć pod uwagę także inne czynniki. Należą do nich twardość włosia:

– jeżeli mamy problemy z krwawiącymi dziąsłami, a nasze zęby są bardzo wrażliwe, najlepiej będzie wybrać szczoteczkę miękką

– poza nią mamy także szczoteczki medium, o średniej twardości

– oraz twarde, które mogą podrażnić niektórych pacjentów, dlatego przy wyborze należy bezwzględnie skonsultować się z lekarzem lub być ostrożnym

Oprócz tego istnieje także podział na włókna czyszczące (pomagają skutecznie pozbyć się resztek jedzenia, jednocześnie nie uszkadzając dziąseł i szkliwa) i polerujące (nie tylko usuwają osad z powierzchni zębów i spomiędzy nich, ale także wygładzają zęby i nadają im piękny połysk).

Wybór szczoteczki do zębów

Ważne przy wyborze jest także wzięcie pod uwagę właściwego kształtu szczoteczki. Te o główce elastycznej pozwalają łatwiej dotrzeć do trudnych do umycia zakamarków jamy ustnej. Dobra szczoteczka powinna zwężać się u góry tak by bez większych komplikacji i problemów dało się dotrzeć do dalej położonych zębów.

Równie ważny jest wybór pasty do zębów. Jest ich sporo. Mamy więc chociażby wybielające pasty do zębów, pasty dla zębów nadwrażliwych, pasty specjalistyczne i wiele innych rodzajów. Warte polecenia są pasty do zębów bez fluoru, zdrowe i zawierające tylko naturalne składniki, jak na przykład wyciąg z porostu islandzkiego czy babki zwyczajnej. Doniesienie o silnie toksycznym i rakotwórczym działaniu fluoru są raczej przesadzone, jednak prawdą jest to, że w większej dawce może być on rzeczywiście szkodliwy dlatego osoby bezwiednie używające pasty do zębów (dzieci, ludzie w bardzo podeszłym wieku, niepełnosprawni) powinni raczej używać past nie zawierających tego pierwiastka chemicznego.

Lost Password