Wysoka gorączka u niemowlaka? Może to być trzydniówka.

Dziecko

Trzydniówka to potoczna nazwa choroby wirusowej, objawiającej się trzydniową gorączką oraz wysypką. Atakuje większość dzieci w wieku od 3 miesięcy do 4 lat. Nie jest to groźna choroba, lecz jej objawy pojawiają się gwałtownie, dziecko dostaje nagle wysokiej gorączki, nawet do 40 stopni.

Jak rozpoznać trzydniówkę?

Wysoka gorączka pojawia się nagle, może sięgać nawet do 40 stopni, lecz nie musi. Wcześniej nie występują żadne symptomy przepowiadające chorobę, dziecko nie ma żadnych innych objawów. Jeśli trzydniówka dotyczy niemowlęcia, należy obserwować je podczas trwania gorączki, czy nie pojawią się drgawki. Gorączka na ogół utrzymuje się trzy dni, potem temperatura dochodzi do normy. Wtedy pojawia się wysypka, która jest drobna, różowa i delikatna. Umiejscawia się na tułowiu, głównie na brzuszku, szyi, rzadziej na udach i pośladkach. Trudno jest postawić diagnozę już na początku, dopiero gdy pojawi się wysypka, staje się jasne, że była to trzydniówka.

Wysoka gorączka? Nie panikuj!

Większość rodziców nie wie, kiedy podać dziecku lek na gorączkę. Gorączkę należy obniżać, jeśli dojdzie do temperatury 38 stopni, jeśli wcześniej nie pojawiły się drgawki. Należy podać dziecku lek na gorączkę typu ibuprofen lub paracetamol. Lek na gorączkę podaje się zgodnie z zaleceniami na ulotce, najlepiej po konsultacji z lekarzem. Można również zrobić dziecku chłodną kąpiel lub chłodne okłady na główkę i kark malucha. Po kąpieli trzeba ubrać dziecko lekko, a jeśli się spoci, należy zmienić ubranie. Jeśli gorączka nie spada oraz dodatkowo pojawi się biegunka lub wymioty, należy niezwłocznie wezwać lekarza. Wysypka towarzysząca trzydniówce znika sama w ciągu 2-3 dni, nie ma potrzeby smarowania krostek maściami.

Co jeszcze trzeba wiedzieć o trzydniówce?

Nie wolno stawiać diagnozy samodzielnie. Wysoka gorączka bez dodatkowych objawów występuje także przy zapaleniu płuc, dlatego dziecko powinien zbadać pediatra. O tym, czy diagnoza była trafna, zdecyduje fakt, czy pojawi się wysypka, czy nie. Trzeba zapamiętać, że trzydniówki nie leczy się antybiotykami. Leczenie polega na obniżaniu gorączki, która jest najgroźniejsza w tej chorobie. Poza tym trzeba pilnować, aby dziecko piło dużo płynów, aby zapobiec odwodnieniu przy tak wysokiej gorączce. Niemowlęta, które przechorowały trzydniówkę, są odporne na danego wirusa, lecz mogą zachorować drugi raz, ponieważ są dwa wirusy powodujące tę chorobę. Dziecko po trzydniówce ma osłabioną odporność, dlatego trzeba zadbać o to, aby się nie przeziębiło.

Lost Password