Zabieg na zatoki nie taki straszny, ale warto zadbać o nie na długo przed tą koniecznością

Zdrowie

Zapalenie błony śluzowej zatok może być spowodowane infekcją bakteryjną, wirusową, grzybiczą lub alergenami. Jeśli chcemy wyleczyć stan chorobowy za pomocą leków na zatoki, uda się to zazwyczaj w ostrym przebiegu, który trwa do 3-4 tygodni. Gdy choroba przejdzie w przewlekłe stadium, często potrzebna jest interwencja chirurgiczna.

Na szczęście dawne skomplikowane zabiegi w większości przypadków można zastąpić metodą endoskopową. Dawniej na zatoki pomagała operacja Caldwella-Luca, polegająca na rozcięciu i odwarstwieniu tkanki miękkiej wewnątrz szczęki nad kłami. Dziś stosuje się ją jedynie, w przypadku pojawienia się torbieli, do których usunięcia potrzebny jest większy otwór. Wciąż jeszcze wykonuje się tradycyjne punkcje, gdy we wnękach przytwarzowych pojawia się płyn, który z reguły dobrze widać na obrazowaniu radiologicznym.

Tradycyjne środki na zatoki zmniejszają dolegliwości, ale trzeba usunąć przyczynę problemu

Wskazaniem do czyszczenia zatok z zalegającego je śluzu jest zawsze zapalenie grzybicze, ponieważ dostępne leki słabo zwalczają to schorzenie. Można je wykonać również przy przewlekłych zapaleniach bakteryjnych cz wirusowych, gdy stosowane antybiotyki i leki przeciwwirusowe nie przynoszą poprawy, a ilość śluzu nie maleje, zatykając ujścia zatok, co grozi pogłębieniem infekcji. Na zatoki zabieg endoskopowy działa zawsze bardzo skutecznie, a sama metoda pozostaje mało inwazyjna. Polega na wprowadzeniu sondy przez niewielki otwór u nasady nosa i usunięciu niepożądanej zawartości wraz z polipami. Odzyskana wentylacja zatok i możliwość dostarczenia do nich odpowiednich medykamentów zwiększa szanse na wyleczenie.

Warto poszukać innych rozwiązań na chore zatoki. Warunkiem jest cierpliwe stosowanie inhalacji lub irygacji

Mankamentem zabiegu endoskopowego są minimum trzy tygodnie obrzęku tkanek miękkich, więc na poprawę należy trochę poczekać. Dlatego przed doprowadzeniem do stanu całkowitego zamknięcia wnęk, na co pacjent ma dość duży wpływ, warto systematycznie stosować na zatoki dwojakie zabiegi. Inhalacja, czyli rozrzedzanie wydzieliny drogą wziewną lub irygacja, czyli płukanie zatok, bywają dość skuteczne w początkowym stadium choroby, dzięki czemu zabieg endoskopowy nie musi być konieczny.

Lost Password