Życie z astmą oskrzelową na pewno wymaga więcej uwagi i troski o zdrowie. Astma to choroba przewlekła, którą można okiełznać i przy odrobinie wysiłku i rozwagi normalnie z nią funkcjonować. Przede wszystkim należy poznać swoją chorobę – nauczyć się rozpoznawania objawów i interpretowania znaków, które wysyła nasz organizm.
Astma – objawy choroby
Astma ujawnia się zwykle w wieku dziecięcym, ale zdarza się, że można zachorować jako osoba starsza. Niekiedy objawy choroby wyciszają się nawet na kilka lat. Trzeba mieć świadomość, że astma jest chorobą, która podlega pełnemu wyleczeniu i że trzeba nauczyć się z nią żyć. Konieczne jest rozpoznanie przyczyny ataków i konsekwentnie unikać czynnika je wywołującego. Pacjent może cierpieć na astmę alergiczną, warto zatem wykonać testy na wykrycie alergenu. Chory musi pozostawać pod stałą opieką lekarza i przyjmować leki zgodnie z zaleceniami. Gdy wystąpią pierwsze symptomy zbliżającego się ataku duszności, należy niezwłocznie przyjąć lek rozkurczowy z inhalatora. Inhalator należy mieć stale przy sobie.
Badanie astmy
W rozpoznawaniu zbliżającego się ataku duszności może pomóc pikflometr. Jest to urządzenie, dzięki któremu można zbadać przepływ powietrza przez drogi oddechowe. Pikflometr podaje wartość wskaźnika szybkości wydychania powietrza po głębokim wdechu. Znaczny spadek wartości tego wskaźnika sygnalizuje zaostrzenie się stanu chorobowego. Pikflometr to urządzenie niezwykle przydatne dla osób cierpiących na astmę. Skurcz oskrzeli zwiastujący atak duszności nie zawsze jest odczuwalny. Zmieni jednak wynik pomiaru pikflometru. Dzięki temu będzie można odpowiednio szybko zareagować i nie dopuścić do ciężkiego stanu, np. zażyć leki rozkurczające lub udać się do lekarza. Dlatego też warto zakupić pikflometr i dokonywać pomiaru codziennie o tej samej porze. Wiele urządzeń tego typu ma funkcję analizy wyników i sporządza raport stanu zdrowia. Porównywanie wyników i wyciąganie wniosków z analiz znacznie ułatwi codzienne życie z chorobą.