Aparat słuchowy – rozwiązanie na problemy ze słuchem

Zdrowie

Na całym świecie problemy ze słuchem dotykają ponad 12% populacji (około 300 mln ludzi)! Niemal jedna trzecia chorych to osoby po 65 roku życia. Osłabienie lub utrata jednego z ważniejszych zmysłów może być traumatycznym przeżyciem. Na pomoc chorym przychodzą nowe odkrycia naukowe, a wśród nich aparaty słuchowe. 

Kto i dlaczego potrzebuje aparatu słuchowego?

Pacjenci decydują się na protezowanie słuchu, ponieważ chcą usprawnić swoją komunikację z otoczeniem.

Wszystkie aparaty słuchowe mają taki sam model działania. Urządzenie wychwytuje dźwięki z otoczenia, za pomocą słuchawki lub miniaturowej wkładki. W zależności od stopnia niedosłyszenia pacjent dobiera odpowiedni model aparatu słuchowego.

Zalety aparatu słuchowego

Na rynku dostępne są urządzenia w różnym kształcie i kolorze. Dzięki temu wiele z nich jest niemal niewidoczna z zewnątrz. W ten sposób chory nie przyciąga niechcianej uwagi.

Rodzaj sprzętu w dużej mierze dobiera się po konsultacji z lekarzem. Odpowiednia diagnoza usprawnia proces wyboru aparatu słuchowego. Jedne przymocowywane są do małżowiny usznej, inne wewnątrz kanału słuchowego.

Właściwie dobrany aparat słuchowy wyraźnie poprawia jakość dźwięku, który dociera do pacjenta. Ten prosty sposób skutecznie podnosi jakość życia chorego. Wiele osób jest zaskoczone, że znów może cieszyć się zdrowym słuchem. Niektórzy twierdzą nawet, że słyszą lepiej, niż jak byli zdrowi!

Najnowsze posiadają szereg programów specjalistycznych oraz funkcję łączności bezprzewodowej!

Wady aparatów słuchowych

Główną wadą aparatu słuchowego jest jego cena. To skomplikowana technologia i w zależności od jakości wykonania może się wahać od 1000 do 10 000 zł! Niestety, nie każdy pacjent może sobie pozwolić na taki wydatek. Drobnym pocieszeniem jest fakt, że te urządzenia objęte są dotacjami z Narodowego Funduszu Zdrowia. Dzięki temu rzeczywiste ceny są nieco niższe.

Niektóre aparaty kanałowe, chociaż bardziej dyskretne od zausznych, to mają swoje wady. Dla osób starszych mały rozmiar urządzenia może stanowić duży problem podczas wymiany baterii.

Urządzenia, które zostały wykonane niedokładnie i nieszczelnie często prowadzą do sprzężenia zwrotnego, co jest bardzo nieprzyjemnym doświadczeniem. Woskowina z uszu wpływa na działanie sprzętu, dlatego aparaty kanałowe wymagają częstego i dokładnego czyszczenia, co bywa uciążliwe.

Wnioski

Chociaż aparaty słuchowe mogą przysporzyć problemów, wciąż są niezastąpione dla niedosłyszących pacjentów. Większość ludzi jest w stanie przeżyć cenę, problematyczną opiekę nad sprzętem i drobne awarie, żeby znów móc cieszyć się czystym dźwiękiem wysokiej jakości.

Źródło: sklepmedycznybydgoszcz.pl

Lost Password