Choroby cywilizacyjne

Zdrowie

Choroby cywilizacyjne są obecnie uznane za jeden z największych problemów współczesnego świata. Dotyczą one najczęściej państw wysoko rozwiniętych i krajów szybko rozwijających się. Choroby cywilizacyjne to także problem Polaków. Istnieje wiele zjawisk, które sprawiają, że choroby cywilizacyjne wciąż rosną i zwiększają swoją skalę. Warto wymienić tutaj chociaż kilka z nich, które określa się mianem najważniejszych i tych, które są dla nasz najbardziej niebezpieczne. Przede wszystkim na rozwój chorób cywilizacyjnych wpływa postęp technologiczny, a także negatywne skutki zanieczyszczenia środowiska naturalnego, które to obecnie są w coraz większym stopniu odczuwalne dla zwykłego człowieka. Główne i najczęściej dotykające nas choroby cywilizacyjne to: cukrzyca, nadwaga, otyłość, nowotwory a także choroby układu krążenia.

Dlaczego borykamy się z chorobami cywilizacyjnymi?

Choroby cywilizacyjne nie tylko pojawiły się wraz z rozwojem techniki i technologii, a tym samym skażeniem środowiska, ale również często sami doprowadzamy do faktu, że chorujemy. Z całą pewnością chorobom cywilizacyjnym sprzyjają: siedzący tryb życia, całkowity brak aktywności fizycznej, ograniczenie ćwiczeń do minimum, dieta bogata w produkty wysokotłuszczowe i zawierająca zbyt dużą ilość cukrów, palenie tytoniu, nadużywanie alkoholu oraz stres. Współcześnie niezwykle duży nacisk kładzie się na zagadnienia, które to dotyczą nie tylko chorób cywilizacyjnych, ale również profilaktyki i edukacji społeczeństwa w zakresie unikania czynników ryzyka. Prowadzone są wykłady, aby wykonywać systematyczne badania, a także bardzo szybko reagować w przypadku wystąpienia niepokojących objawów choroby.

Choroby śmiertelne dla człowieka

Cukrzyca, otyłość czy nowotwory mogą być bardzo groźne dla człowieka, a w wielu przypadkach są przyczyną śmierci. Minister Zdrowia już od wielu lat apeluje i inicjuje ogromną ilość programów zdrowotnych. Ich celem jest zarówno poprawa leczenie dotychczasowych chorób cywilizacyjnych, a także ciągłe uświadamianie ludzi, jak ważne jest zdrowe odżywianie, aktywność fizyczna, czy też wykonywanie profilaktycznych badań.

Lost Password