Jak dobrać odpowiedni kołnierz ortopedyczny?

Zdrowie

Kołnierz ortopedyczny stanowi istotne wsparcie dla osób po urazach kręgosłupa w odcinku szyjnym lub cierpiących na choroby zwyrodnieniowe w tej okolicy. Z naszego artykułu dowiesz się, jaki powinien być kołnierz, by dobrze spełniał swoje funkcje, a jednocześnie zapewniał pacjentowi jak najwyższy poziom komfortu.

Kiedy jest zalecany kołnierz ortopedyczny?

Odcinek szyjny to wrażliwa i podatna na urazy część kręgosłupa. Do wystąpienia problemów z tą częścią ciała przyczyniają się różnego typu wypadki czy zdarzenia losowe – zwichnięcia, stłuczenia czy złamania. Bardzo często jednak przyczyną jest długotrwałe obciążanie kręgosłupa, np. poprzez zachowywanie niewłaściwej postawy podczas siedzenia, nieprawidłowe ułożenie ciała podczas snu czy też nadwaga połączona z brakiem ruchu.

Zalecenie korzystania z kołnierza ortopedycznego wydaje lekarz ortopeda. Najczęściej ta metoda leczenia wykorzystywana jest przy zwyrodnieniach kręgów i mięśni szyi, zaburzeniach ukrwienia odcinka szyjnego kręgosłupa oraz po wypadkach i urazach. Bywa, że lekarz proponuje stosowanie kołnierza także przy nerwobólach lub problemach mięśniowych w okolicy szyi (w celu odciążenia mięśni szyi i karku). Zadaniem kołnierza jest stabilizacja szyjnego odcinka kręgosłupa, zabezpieczanie go przed ułożeniem, które mogłoby pogłębiać uraz.

Rodzaje kołnierzy ortopedycznych

Rodzaj kołnierza ortopedycznego oraz czas jego stosowania są wyznaczane indywidualnie przez lekarza. Dopasowuje on formę leczenia do przypadłości konkretnego pacjenta. Szukając kołnierzy w sklepie medycznym (https://www.mobilex.pl/produkty/miekka-ortopedia/kolnierze-ortopedyczne/) możemy spotkać się zazwyczaj z wersją dwuczęściową. Kołnierze jednoczęściowe stosowane są najczęściej przez służby medyczne – do unieruchomienia szyjnego odcinka kręgosłupa bezpośrednio po urazie lub podejrzeniu urazu, do czasu przeprowadzenia diagnostyki. Kołnierze dwuczęściowe są stosowane po urazach złamania lub skręcenia oraz po operacjach. Taki kołnierz przyczynia się do niwelowania obrzęków, blokowania niepożądanych ruchów, ale jeśli jest wykonany z odpowiednich materiałów, pozwala na swobodny przepływ powietrza. Kołnierze wysokiej jakości są twarde w warstwie zewnętrznej, natomiast od wewnątrz pokryte są komfortową dla ciała pacjenta, miękką pianką.

Kołnierze ortopedyczne dzielą się także ze względu na sztywność. Kołnierze miękkie i półsztywne zapewniają niepełne usztywnienie kręgosłupa, co jest wskazane np. w przypadku rehabilitacji po niektórych zabiegach i urazach. Są stosowane także przy problemach mięśniowych, leczeniu zmian zwyrodnieniowych czy nerwobóli. Mogą się także przyczynić do niwelowania dolegliwości reumatycznych. Zaletą kołnierzy ortopedycznych miękkich i półsztywnych jest ich zdolność do dopasowania się do kształtu ciała pacjenta. Są one dostępne w wielu rozmiarach, od XS po XL, są dopasowywane zarówno do obwodu szyi jak i jej wysokości. Kołnierze sztywne są stosowane, gdy kręgosłup w odcinku szyjnym trzeba bezwzględnie unieruchomić. Taka potrzeba zachodzi np. w przypadku leczenia dyskopatii.

Jak długo nosi się kołnierz ortopedyczny?

O zalecanej długości noszenia kołnierza ortopedycznego decyduje lekarz ortopeda. Zasadne mogą w tym przypadku być także wskazania fizjoterapeuty, prowadzącego rehabilitację konkretnego pacjenta. Fizjoterapeuta, mający częstszy kontakt z pacjentem jest w stanie zweryfikować postępy w rehabilitacji, zmiany poziomu dolegliwości i ogólny stan pacjenta. Zazwyczaj lekarze zalecają noszenie kołnierza przez kilka tygodni do maksymalnie dwóch-trzech miesięcy. Końcowy etap noszenia kołnierza wymaga okresowego zdejmowania go, w celu przyzwyczajenia mięśni i kręgów do ponownej samodzielnej pracy.

Ile kosztuje kołnierz ortopedyczny?

Dobrą informacją dla pacjentów zmuszonych do skorzystania z kołnierza ortopedycznego jest fakt, że nie są one zbyt drogie. Wysokiej klasy produkty renomowanej marki (np. BSN Cervical) kupimy już za kilkadziesiąt złotych.

Prawidłowy dobór kołnierza ortopedycznego

Reasumując przedstawione powyżej informacje, wskazanie odpowiedniego dla pacjenta typu kołnierza ortopedycznego leży w gestii lekarza prowadzącego przypadek. W doborze właściwego rozmiaru kołnierza pomóc powinna obsługa sklepu medycznego. Właściwe pomiary (obwód szyi i jej wysokość) możemy wykonać we własnym zakresie, według wskazań sprzedawcy. Z perspektywy klienta najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest zakup kołnierza w profesjonalnym sklepie medycznym. Są tam dostępne produkty sprawdzonych i renomowanych marek, posiadające odpowiednie certyfikaty. Unikajmy kupowania tego typu produktów na portalach ogłoszeniowych, gdzie nie będziemy mogli skorzystać ze specjalistycznego doradztwa.

Więcej informacji na temat kołnierzy ortopedycznych, profilaktyki i rehabilitacji ortopedycznej można znaleźć na stronie https://www.mobilex.pl/

Lost Password