Drób w diecie sportowca, czy warto?

Żywienie

Mięso dla wielu sportowców bywa głównym elementem diety. Jest pożywieniem bogatym przede wszystkim w białko, główny budulec masy mięśniowej. Zazwyczaj ilość jego spożycia bywa redukowana przy sportach, które wymagają zachowania smukłej sylwetki lub w momencie odchudzania, a także w sytuacji tzw. redukcji w przypadku osób aktywnie ćwiczących na siłowni. Nie musi tak się jednak dziać.

Dieta nie oznacza głodzenia się. To proces, który bazuje na zrównoważonym sposobie odżywiania, dopasowanym do potrzeb danej jednostki. W przypadku osób, które chcą budować siłę i rozwijać mięśnie, bez jednoczesnego nadmiernego przybytku masy, mięso drobiowe okaże się idealnym wyborem. Nie musi tak się jednak dziać. Dieta nie oznacza głodzenia się. To proces, który bazuje na zrównoważonym sposobie odżywiania, dopasowanym do potrzeb danej jednostki. W przypadku osób, które chcą budować siłę i rozwijać mięśnie, bez jednoczesnego nadmiernego przybytku masy, mięso drobiowe okaże się idealnym wyborem.

Zdrowe i smaczne

Mięso drobiowe uznawane jest za jedno ze smaczniejszych. Pierś z kurczaka dla wielu osób stanowi istny rarytas. Na kurczaku jednak drobiowy jadłospis się nie kończy. Można wybierać także wśród mięsa gęsiego, kaczego czy np. ze smacznych perliczek. Mięso drobiowe może być także przyrządzane na różne sposoby. Nadaje się do gotowania, pieczenia, smażenia czy przygotowywania na parze. Walory smakowe to duża zaleta mięsa drobiowego. Jednak nie ta cecha jest najważniejsza. Jest ono przede wszystkim zdrowe. Co wpływa na ten fakt? W mięsie drobiowym występuje duża ilość witamin i minerałów. Przede wszystkim, mięso drobiowe to bogate źródło bardzo ważnej witaminy, jaką jest B12, która wpływa na kondycję i sprawność funkcjonowania układu nerwowego. Oprócz niej, jedząc dania drobiowe dostarczymy do organizmu pozostałe witaminy z grupy B, ale także witaminę D, PP i A. To także źródło cennych minerałów, takich jak magnez, fosfor, wapń oraz żelazo.

Nie tuczy

To, co najważniejsze w kontekście diety sportowców i osób odchudzających się, to fakt, że mięso drobiowe nie tuczy. A to dlatego, że zawiera ono jedynie śladowe ilości tłuszczu i cechuje je niska kaloryczność. 100 gramów kurczaka zawiera jedynie ok. 1,5 grama tłuszczu. To naprawdę bardzo znikoma wartość, która nawet przy dużym spożyciu, nie przyczyni się do rozrostu tkanki tłuszczowej. Jest to zatem idealny produkt żywieniowy w kontekście dbania o linię. To właśnie z tego powodu, mięso drobiowe polecane jest w przypadku chęci zrzucenia nadmiaru kilogramów.

Idealne dla sportowców, buduje mięśnie

Jednak to, co stanowi najwyższą wartość mięsa drobiowego, to fakt, że przy niskiej zawartości tłuszczu, jest ono wyjątkowo bogate w białko. A to przecież aminokwasy stanowią główny budulec mięśni. Mięso drobiowe zatem nie tuczy, a przyczynia się do budowania i rozwijania umięśnienia. Stugramowa pierś z kurczaka bez skóry zawiera prawie dwadzieścia dwa gramy białka. To bardzo wysoka wartość, która pozytywnie wpływa na budowanie masy mięśniowej.

Jak jeść mięso drobiowe?

Zostało powiedziane, że mięso drobiowe jest zdrowe, pozytywnie wpływa na rozwijanie mięśni, a jednocześnie nie tuczy, nie przyczynia się do rozwoju tkanki tłuszczowej i dlatego, powinno stanowić główny składnik diety odchudzającej oraz tych sportowców, którzy zamierzają wyrzeźbić swoją sylwetkę. Żeby jednak móc w pełni korzystać z dobrodziejstwa mięsa drobiowego, należy wiedzieć jak je przyrządzać. W przypadku smażenia mięsa drobiowego, warto stosować oliwę z oliwek, która zawiera dużą ilość tłuszczów wielonienasyconych, a więc tych, które pozytywnie wpływają na pracę serca, nie stanowiąc przy tym czynnika wspierającego tycie. Smażenie w oleju sprawi, że chude mięso, niekaloryczne, nabierze dużo niezdrowego i tuczącego tłuszczu nasyconego, a tym samym zabije nietuczące właściwości drobiu. Tak, jak w przypadku warzyw, mięso drobiowe najlepiej jest gotować lub przygotowywać na parze. Wtedy dochodzi bowiem do najmniejszej straty witamin i minerałów. Warto także zdawać sobie sprawę z faktu, że drób rzeczywiście jest zdrowy, niskokaloryczny, a jednocześnie wysokobiałkowy, ale nie dotyczy to skóry. W przypadku diety odchudzającej oraz fazy redukcyjnej, w której zrzuca się tkankę tłuszczową, a rzeźbi mięśnie, nie należy jej spożywać. Dla przykładu, skóra ze stugramowej piersi kurczaka zwiększa ilość kalorii w posiłku aż o 58 kcal.

Więcej o drobiu na stronie www.dobrydrob.pl

Lost Password