Dieta bezglutenowa – z czym to się je?

Żywienie

Celiakia, skórna postać celiakii, alergia na gluten. To tylko część ze schorzeń, które wymagają zastosowania diety bezglutenowej. Niestety niemała liczba osób decyduje się na taki styl żywienia celem odchudzania. Czym jednak jest dieta bezglutenowa i kto może, a kto nie powinien na nią przechodzić?

Gluten winowajcą

Gluten stanowi mieszaninę białek gluteliny oraz gliadyny, które znajdujemy w pszenicy, życie i jęczmieniu. Dieta bezglutenowa wymaga całkowitej eliminacji glutenu, który wbrew pozorom, znajduje się w bardzo szerokiej gamie produktów. W zależności od schorzenia, gluten wymaga całkowitego usunięcia z diety bądź też jego ograniczenia w spożywaniu, ale na jakiś czas.

Dieta bezglutenowa nie może być jednak stosowana samodzielnie, jak i nie powinno się jej stosować nie znając dokładnej przyczyny pojawiających się objawów. Domniemanie, że tu leży problem bądź przejście na dietę bezglutenową celem odchudzenia, niestety sprzyja niedoborom, głównie błonnika, kwasu foliowego oraz witamin z grupy B.

Dla kogo jest przeznaczona dieta bezglutenowa

Celiakia będąca schorzeniem autoimmunologicznym, powoduje największe spustoszenie w organizmie, jeśli w jadłospisie gości gluten. Zanikają kosmki jelitowe, składniki odżywcze z pokarmu nie mogą być prawidłowo wchłaniane, a objawy, w postaci bólów brzucha, aft, ciągłego zmęczenia czy nawet depresji, nasilają się. Dla osób zmagających się z celiakią, dieta bezglutenowa to jedyny ratunek, i jest to sposób żywienia, który pozostaje z chorymi na całe życie.

Ścisła dieta bezglutenowa, ale i ograniczenie spożycia jodu, jest niezbędne w skórnej postaci celiakii – chorobie Duhringa. Inną jednostką chorobową jest alergia na gluten i w tym wypadku spożycie glutenu prowadzi do wystąpienia natychmiastowej lub późnej reakcji alergicznej. Leczenie wymaga eliminacji glutenu z codziennego jadłospisu, jednak ścisła dieta bezglutenowa nie musi być stosowana przez całe życie.

Niemała liczba badań wskazuje na powiązania pomiędzy spożywaniem glutenu, a rozwojem chorób neuropsychicznych i autoimmunologicznych. Wywiad lekarski, dokładne badania, określenie przyczyny, to zatem obowiązkowe etapy diagnostyki, które również determinują, w jaki sposób dieta bezglutenowa powinna być stosowana i czy w ogóle wymaga wdrożenia u danego pacjenta. Z pewnością jednak nie może to być pomysł na dietę odchudzającą, tym bardziej że brak wiedzy i doświadczenia w układaniu właściwego jadłospisu, kończy się nie tylko brakiem efektów, ale i nowymi problemami zdrowotnymi.

Lost Password