Kiedy kupić, a kiedy wypożyczyć sprzęt rehabilitacyjny?

Zdrowie

Wybór sprzętu rehabilitacyjnego zależny od rodzaju niesprawności, stanu pacjenta, czasu potrzebnego na rehabilitację, rodzaju sprzętu oraz jego ceny. Podejmując decyzję należy to przeanalizować. Na rynku dostępne są dwie opcje – kupno lub wypożyczenie. Istnieje wiele rodzajów urazów, a co za tym idzie szeroka jest oferta sprzętu rehabilitacyjnego. To w jaki sposób go zdobędziemy zależy głównie od naszych środków finansowych.

Jaki sprzęt warto kupić?

Zdarzają się sytuacje, gdzie stan pacjenta wymaga indywidualnego dostosowania sprzętu. Jedyną możliwością jest wtedy zakup spersonalizowanego sprzętu lub przyrządów o charakterze osobistym. Są to wkładki ortopedyczne, gorsety czy kołnierze rehabilitacyjne, przy ich wyborze należy kierować się zaleceniami lekarza. Sprzęt ma pomagać, a nie szkodzić. Do tej grupy należą również inwalidzkie wózki dziecięce. Korzystanie z używanego materaca przeciwodleżynowego lub krzesła toaletowego nie zachęca pacjentów do wypożyczania tego rodzaju przedmiotów. Nie są one drogimi przedmiotami, ceny wahają się w przedziale 100 – 400 zł zależnie od udogodnień, na wypożyczenie trzeba przeznaczyć około 50 – 60 zł miesięcznie, dodatkowo opłacając kaucję w wysokości 100 – 200 zł.

Co ważne przy wyborze sprzętu?

Kiedy sprzęt rehabilitacyjny będzie potrzebny przez długi czas, bądź na stałe, warto rozważyć jego kupno. Przy zakupie otrzymujemy gwarancję, a po jej upływie możliwość serwisowania sprzętu, co jest istotne w przypadku urządzeń często używanych. Szukając ofert w sklepach, jak i w wypożyczalniach możemy doznać cenowego szoku. Warto jednak pamiętać, że refundacja z NFZ sprzętu ortopedycznego i rehabilitacyjnego przysługuje każdemu ubezpieczonemu w ramach ubezpieczenia społecznego i zdrowotnego ZUS. Oznacza to, że całkowicie nowy sprzęt można otrzymać za darmo!

Używany sprzęt rehabilitacyjny

Pacjenci często potrzebują sprzętu rehabilitacyjnego jedynie tymczasowo. Często wymagany sprzęt  jest duży i drogi, jak np. wielofunkcyjne łóżko szpitalne. Wypożyczanie takiego sprzętu przez długi czas jest nieopłacalne, miesięczny koszt to ok. 150 zł oraz kilkaset złotych zwrotnej kaucji, dlatego warto poszukać używanego, którego koszt wyniesie jednorazowo 500 – 600 zł. Podobnie wygląda sprawa z kulami ortopedycznymi, są potrzebne tylko czasowo, można kupić używane w cenie ok. 20 zł za sztukę. Koszt całkowicie nowych to ok. 80 zł za parę. Zawsze jest to oszczędność kilkudziesięciu złotych. Kupując kule z myślą o osobach starszych, które potrzebują ich na stałe warto zakupić nowy sprzęt.

Kiedy i gdzie wypożyczać sprzęt do rehabilitacji?

Wypożyczanie sprzętu rehabilitacyjnego jest możliwe w każdym mieście. Wypożyczalnie funkcjonują w szpitalach lub ośrodkach rehabilitacyjnych. W obecnych czasach wygodną formą są również internetowe wypożyczalnie sprzętu. Ceny w nich jednak bardzo się od siebie różnią. Warto więc je porównać. Wypożyczać należy przede wszystkim sprzęty do rehabilitacji tymczasowej.

Artykuł został opracowany przy współpracy ze sklepem medyczno-ortopedycznym Visamed, który prowadzi również wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego.

Lost Password