Leczenie endometriozy – czy może obyć się bez zabiegu chirurgicznego?

Zdrowie

Endometrioza – przewlekłe schorzenie dotykające wielu kobiet w wieku rozrodczym. Uciążliwe objawy uniemożliwiają normalne funkcjonowanie i doprowadzają do pogorszenia standardu życia. Powszechnie stosowaną metodą leczenia jest laparoskopia, ale czy można wyjść na przeciw chorobie bez tego zabiegu?

Co to jest endometrioza? Kilka istotnych informacji na temat objawów i leczenia

W zdrowym organizmie endometrium znajduje się w obrębie macicy. Endometrioza polega na tym, że występuje ono także w innych częściach organizmu. W ogniskach chorobowych zaobserwujemy gruczoły podobne do błony śluzowej wraz z jej podścieliskami.

Medycyna wyróżnia trzy rodzaje endometriozy:

  • otrzewną,
  • jajnikową,
  • głęboko naciekającą.

Szybkiej konsultacji z lekarzem wymaga zauważenie następujących dolegliwości:

  • długotrwałe i bezskuteczne próby zajścia w ciążę,
  • krwiomocz,
  • obfite i bolesne krwawienia menstruacyjne.

Diagnostyka oraz leczenie endometriozy zazwyczaj polega na przeprowadzaniu badania laparoskopowego. W kwestiach diagnostycznych ów zabieg pozwala na dokładne określenie stadium chorobowego i lokalizacji ogniska zmian. Natomiast laparoskopia używana w celach leczniczych to nic innego jak usunięcie zrostów, bądź blizn powstałych na skutek choroby. Wiele osób zastanawia się metody niż zabieg aby pozbyć się przykrych dolegliwości, jakie daje endometrioza Leczenie tej przypadłości to spora zagwozdka dla dzisiejszej medycyny, jednak środowisko lekarskie coraz częściej próbuje okiełznać ją przy pomocy leków hormonalnych. Jak wiadomo, tkanka endometrialna wzrasta, gdy stymulowana jest przez estrogeny. Zredukowanie produkcji tych hormonów daje możliwość złagodzenia objawów schorzenia. Do najczęściej proponowanych należą:

  • dwuskładnikowe tabletki antykoncepcyjne,
  • jednoskładnikowe tabletki antykoncepcyjne (progesteron),
  • wkładka wewnątrzmaciczna.

Skutki minimalizacji odczuwania bólu przy wykorzystywaniu powyższych rozwiązań działają jednak tylko w momencie kuracji. Gdy je odstawimy – dyskomfort powraca.

Endometrioza a ciąża

Duża część kobiet zgłasza się do lekarza dopiero w momencie, kiedy przez dłuższy czas nie mogą zajść w ciążę. Przyczyną właśnie bywa endometrioza Objawy, które nas niepokoją powinnyśmy zgłaszać specjaliście możliwie najszybciej. Tylko wtedy zwiększymy swoje szanse na posiadanie potomstwa.

Lost Password