Łóżko rehabilitacyjne – na co zwrócić uwagę przed zakupem?

Zdrowie

Każda osoba, której zdarzyło się przechodzić rehabilitację, zdaje sobie sprawę z tego, jak ważne w jej cyklu jest odpowiednie łóżko. To w nim wiele osób spędza znaczną część dnia lub nawet całe doby. Łóżko przeznaczone dla osoby chorej lub wracającej do zdrowia musi być więc w pełni dostosowane do potrzeb poszkodowanego. Są różne modele łóżek rehabilitacyjnych, mają one rozmaite funkcje, których nie znajdzie się w zwykłych łóżkach. O tym, które z nich odgrywają kluczową rolę, traktuje poniższy tekst.

Czym łóżko rehabilitacyjne różni się od zwykłego łóżka?

Tradycyjne łóżko odchodzi do lamusa w momencie, kiedy domownik zaczyna chorować lub przechodzi przez rehabilitację po chorobie bądź operacji. Dzieje się tak dlatego, że zwykłe łóżko – choć może być bardzo wygodne dla zdrowego – dla osoby w złym stanie zdrowia może być nawet zagrożeniem. Zwykłe łóżko nie daje możliwości zmieniania pozycji pacjenta, nie pozwala na wygodne ułożenie się. W przeciwieństwie do łóżek rehabilitacyjnych, zwykłe łóżka nie umożliwiają regulacji oparcia górnej ani dolnej części ciała leżącego. Manewry rehabilitanta i opiekuna chorego także są ograniczone.

Jakie kryteria musi spełniać łóżko rehabilitacyjne?

Charakterystyka łóżka rehabilitacyjnego zależy tak naprawdę od potrzeb osoby, która ma z niego korzystać. Niektóre z łóżek są bowiem bardziej skomplikowane w swej budowie i wyposażone w bardzo dużą ilość funkcji – nie wszystkie z nich są potrzebne każdemu pacjentowi. Aby porównać poszczególne modele, warto sprawdzić ofertę łóżek rehabilitacyjnych w gamareha.pl.

Podstawową cechą, którą powinno posiadać każde łóżko rehabilitacyjne, jest jego podział na ruchome segmenty. Każda z tych części dzięki swojej mobilności umożliwia pacjentowi przyjęcie wygodnej, wskazanej przez opiekuna pozycji. Jest to szczególnie kluczowe dla osób, które na łóżku spędzają całe dnie: dzięki odmiennemu ustawieniu wezgłowia można uniknąć nadwyrężenia kręgosłupa, zaś zmiana pozycji drugiego końca łóżka pozwala uchronić się przed powstawaniem bolesnych i wielce problematycznych obrzęków nóg.

Sama możliwość dowolnego zmieniania pozycji łóżka rehabilitacyjnego to jednak nie wszystko – ważne jest również to, w jaki sposób można to zrobić. Konstrukcja nowoczesnych łóżek rehabilitacyjnych umożliwia wykonywanie tych czynności bez najmniejszego wysiłku, ponieważ łóżka takie posiadają wbudowany napęd elektryczny. Całym łóżkiem można więc sterować przy pomocy prostego w obsłudze pilota.

Niektóre łóżka mają też wbudowaną tzw. funkcję pionizacji. Jak sama nazwa wskazuje, łóżka z taką dodatkową opcją można ustawiać w pozycji zbliżonej do pionu, co ułatwia pacjentowi wstawanie. Pewne modele łóżek rehabilitacyjnych mają również możliwość ustawienia w pozycji fotelowej, która umożliwia pacjentowi wstawanie bez większego wysiłku.

Na rynku można nabyć także takie modele łóżek rehabilitacyjnych, które zostały stworzone z myślą o pacjentach cierpiących na choroby układu oddechowego. Oznacza to, że można ustawiać je skośnie, co niezwykle pomaga osobie leżącej na przyjęcie pozycji drenażowej, dającej choremu możliwość swobodniejszego oddychania.

Lost Password