Co musimy wiedzieć o zwyrodnieniowym zapaleniu stawów

Zdrowie

Jedną z najpowszechniej występujących chorób cywilizacyjnych jest zwyrodnieniowe zapalenie stawów. Wielu z nas interesuje się przyczynami, objawami i sposobami radzenia sobie z tym bolesnym schorzeniem. Słusznie, ponieważ w chwili, kiedy czytamy te słowa, być może chwilowy ból w kolanie oznacza początek zzs.

Każdy z nas pamięta z grubsza, jak wygląda staw kolanowy. Nasady kości udowej i piszczela rozdziela szpara stawowa, którą wypełnia maź. Często nie mamy świadomości, że powierzchnie styku są wypełnione warstwą tkanki chrzestnej. Gdy zaczyna się ona zużywać, ścierać i włóknieć, a przestrzeń między kośćmi zacznie się zmniejszać, dochodzi do zmian w obrębie stawu. Najpierw odczuwamy ból wynikający z tarcia obu powierzchni, potem zaczynają się tworzyć wyrośla kostne. Jeśli poczucie bólu pojawia się także w stanie spoczynku, najprawdopodobniej mamy do czynienia z zaawansowanym stadium choroby.

Przy pierwszych ograniczeniach ruchomości stawów warto wdrożyć profilaktykę

Można ją zdiagnozować na podstawie dowolnego badania radiologicznego, ale dużo lepiej zwrócić uwagę na sztywnienie, bolesność i ograniczenie ruchomości stawów, które zaczynają się pojawiać nawet po 30 roku życia. Najlepsza będzie profilaktyka – ograniczenie masy ciała zmniejszy nacisk na stawy, a aktywność fizyczna utrzyma je w dobrym stanie. Warto wybrać taki rodzaj sportu, który nie obciąża kolan, na przykład rower lub pływanie. Jeśli chodzi o bieganie, trzeba to zawsze robić na miękkim podłożu.

Co na bolące stawy? Wszystko, co pomoże odbudować tkankę chrzęstną

Suplementy diety, najczęściej na bazie naturalnych źródeł kolagenu (np. Opokan, Artresan, Collaflex), który współtworzy chrząstkę w torebce stawowej, pozwolą dostarczać budulca do odtwarzania ścieranej tkanki. Można oczywiście zupełnie świadomie dodawać naturalne produkty i przyprawy, takie jak olej kokosowy, kurkuma czy ziarno sezamowe do zdrowych sałatek. Jeśli kolano boli, można zażyć  Apap lub Panadol, czy inny lek przeciwbólowy na bazie paracetamolu, który ma jednocześnie właściwości przeciwzapalne. Bardziej zaawansowane wyroby medyczne o podobnych cechach, wzbogacone o funkcję odtwarzania chrząstki, na przykład Piascledine 300 czy Colahial, mogą być przyjmowane rzadziej, przez co oszczędzamy układ trawienny. W zaawansowanym stadium pozostaje przyjmowanie iniekcji kwasu hialuronowego lub leków sterydowych przepisanych przez ortopedę.

Lost Password