Zapalenie pochwy – jak je rozpoznać?

Zdrowie

Kobiety dbające o własne zdrowie bardzo często zastanawiają się, co mogą zrobić, by uniknąć złapania infekcji intymnych oraz na co powinny zwrócić uwagę, gdy taką infekcje już złapią. Wiele z nich dodatkowo nie wie, jak prawidłowo rozpoznać zapalenie pochwy.

Infekcje intymne – jak rozpoznać i jak postępować?

Zapalenie pochwy należy do najczęściej występujących problemów dotyczących zdrowia intymnego kobiety. Na szczęście taką infekcję można dość łatwo rozpoznać – wystarczy poznać swoje ciało i sygnały, jakie wysyła nasz organizm. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na wyglądu śluzu. Prawidłowa wydzielina z pochwy jest przeźroczysta lub lekko biaława i nie ma zapachu. W innym przypadku możemy podejrzewać zapalenie, czyli tzw. upławy.

Nieprawidłowa wydzielina (upławy) ma kolor zielonkawy lub brązowawy, a czasami widać w niej krew. Zazwyczaj nieprzyjemnie pachnie. Takiej wydzielinie bardzo często towarzyszą też inne objawy, jak swędzenie, szczypanie czy pieczenie. Skóra w okolicy intymnej może być tkliwa i zaczerwieniona.

Obserwacja śluzu – sposób na lepsze poznanie własnego ciała

Aby jeszcze skuteczniej zadbać o własne zdrowie, należy jeszcze dokładniej dowiedzieć się, jak powinien wyglądać prawidłowy śluz. W których częściach cyklu występuje, kiedy zmienia swój wygląd, a kiedy w ogóle nie jest produkowany.

Przez pierwszy tydzień cyklu menstruacyjnego nie zauważamy śluzu, by następnie przez 3-4 dni mieć go w dużej ilości. W tym okresie kobieta zazwyczaj odczuwa dużą wilgotność w okolicach intymnych, a sam śluz jest przeźroczysty i rozciągliwy. Następnie z dnia na dzień zmienia swój charakter na bardziej gęsty, by koniec końców doszło do pojawienia się miesiączki, czyli tego momentu, w którym śluz jest zmieszany z krwią.

Jak zapobiegać zapaleniu pochwy?

Najczęściej główną przyczyną wszystkich infekcji intymnych i pojawienia się upławów są zakażenia bakteryjne. Najłatwiej można się ich nabawić na basenie lub podczas korzystania z publicznych toalet. Dodatkowo niebezpieczne są częste kontakty seksualne z różnymi partnerami oraz niedostateczna higiena.

Lost Password