Nastoletnia depresja

Zdrowie

Według statystyk, nawet co piąty nastolatek przeżywa epizody depresyjne. Jak sobie z nimi radzić? Jak mu pomóc?

Czy mój nastolatek ma depresję?

Rozdrażnienie, smutek i zmęczenie oraz wahania nastroju po części wpisane jest w życie każdego dojrzewającego człowieka. Z drugiej strony mogą one również świadczyć o rozwijającej się depresji u nastolatka. Obecnie depresja jest jednym z poważniejszych i najczęstszych problemów psychicznych u najmłodszych i młodzieży. Kiedy szukać pomocy specjalisty?

Czy moje dziecko ma depresję?

O depresji mówimy wtedy, gdy „emocjonalna temperatura” jest przez dłuższy czas obniżona. Młody człowiek często odczuwa wtedy smutek i przygnębienie niezależnie od tego, czy okoliczności są sprzyjające i obiektywnie przyjemne, czy nie. O depresyjnym nastroju mówi się gdy taki stan utrzymuje się przez większość dnia, co najmniej przez okres dwóch tygodni. Zdarza się, że u nastolatków depresja przyjmuje postać rozdrażnienia, pod którym skrywany jest smutek i poczucie samotności. Warto obserwować, czy młody człowiek utrzymuje kontakty towarzyskie, czy podejmuje czynności, które dotychczas sprawiały mu przyjemność (np. hobby), czy nie je mniej lub więcej niż dotychczas, czy nie ma trudności ze snem? Jeśli któreś z tych odpowiedzi są twierdzące warto najpierw porozmawiać z nastolatkiem i niezwłocznie udać się po pomoc do specjalisty.

Gdzie szukać pomocy psychoterapeutycznej?

Profesjonalnej pomocy psychoterapeutycznej możesz szukać w poradniach zdrowia psychicznego dla dzieci i młodzieży, poradniach psychologiczno – pedagogiczne i w innych instytucjach świadczących pomoc terapeutyczną (na NFZ lub prywatnie, jeżeli bardzo zależy Ci na czasie) pracujących stacjonarnie lub zdalnie takich jak np. trzymsie.pl. Pomoc specjalisty może okazać się niezbędna. Jeżeli Twoje dziecko przejawia objawy depresji i jego stan się pogarsza, nie zaniedbuj tego, gdyż nieleczona depresja może prowadzić nawet do śmierci samobójczej.

Pamiętaj, że w kryzysowych sytuacjach, gdy potrzebujesz natychmiastowej pomocy, możesz również zadzwonić na Linię Wsparcia dla Osób w Stanie Kryzysu Psychicznego, która jest czynna całą dobę, 7 dni w tygodniu, pod numerem::800 702 222.

Lost Password