Mleko Matki Ziemi, kształt spirali i mikroskopijna wręcz wielkość. To spirulina, tak charakterystyczna, a jednocześnie posiadająca mnóstwo właściwości odżywczych. Nazywana również zielonym mięsem, które coraz chętniej włączamy do codziennej diety, ze względu na wyjątkowe walory.
Spirulina – czym jest?
Aztekowie oraz niektóre plemiona afrykańskie, wieki temu doceniły właściwości, jakie posiada spirulina. Mamy do czynienia z mikroskopijnymi, zielono-niebieskimi algami, dla których naturalnym środowiskiem są ciepłe jeziora Afryki i Meksyku. Do tego kształt spirali i wielkość wynosząca około 500ɥm. Tak niewielki „organizm”, a jednak przynoszący mnóstwo korzyści z jego spożywania.
Właściwości spiruliny
Miano zielonego mięsa spirulina zyskała dzięki bardzo wysokiej zawartości białka, którego można spotkać w tychże algach, nawet trzykrotnie więcej niż w mięsie. Do tego 18 aminokwasów, a pośród nich 8 określanych jako niezbędne. W spirulinie gości więcej łatwo przyswajalnego żelaza niż w mięsie, a na uwagę zasługuje również obecność potasu, magnezu, witamin, makro- i mikroelementów.
Spirulina nierzadko określana jest mlekiem Matki Ziemi, ponieważ znajduje się w niej wysokie stężenie rzadkiego kwasu GLA – gamma-linolenowego. Kwas ten bierze udział w biosyntezie substancji odpowiedzialnych między innymi za obniżanie ciśnienia krwi, działanie przeciwzapalne, a także poprawę kondycji skóry, włosów i paznokci.
Jak działa spirulina
Pigmenty – zielony chlorofil oraz niebieska fikocyjanina, obecne w spirulinie sprawiają, że ta wykazuje działanie antyoksydacyjne. Fikocyjanina jest również odpowiedzialna za hamowanie enzymu lipazy trzustkowej, obniżanie poziomu triacygliceroli we krwi oraz obniżanie glikemii poposiłkowej. Spirulina, wegług naukowców, zwiększa sprawność układu immunologicznego. Zawarte w niej zaś witaminy i enzymy, a także biofotny, przyczyniają się do poprawy kondycji psychofizycznej.
Te cenne algi o lekko orzechowym smaku można kupować w aptekach i sklepach ze zdrową żywnością. Mogą być stosowane jako dodatek do napojów, chleba i wielu potraw, dzięki czemu wzbogacają dania o wartości odżywcze, a przy tym dodają ciekawych walorów smakowych.