Tlenoterapia

Zdrowie

Osoby cierpiące na przewlekłe choroby płuc związane z niewydolnością oddechową często poddawane są tlenoterapii. Bezwzględnie wymagają jej pacjenci narażeni na niedotlenienie organizmu. Jest to bardzo niebezpieczne dla zdrowia i życia. Niedobór tlenu prowadzi często do nieodwracalnych zmian. Szczególnie narażony na brak tlenu jest układ nerwowy.
Tlenoterapia polega na dostarczeniu dodatkowej porcji tlenu do organizmu.

Terapia tlenowa

Tlen wprowadza się do ciała przez cewnik nosowy, wąsy tlenowe lub maskę twarzową. Do niedawna terapia tlenowa była możliwa do przeprowadzenia tylko w warunkach szpitalnych. Obecnie można stosować ją w domu. Mało tego, możliwe jest kolejne udogodnienie – dziś pacjenci nie są skazani na wielogodzinne pozostawanie w domu w celu podawania tlenu. Możliwe jest stosowanie mobilnego aparatu dostarczającego tlen.

Koncentrator tlenu

Przenośny koncentrator tlenu zasilany jest na baterie o długim czasie działania. Jest stosunkowo lekki, co umożliwia jego noszenie bez wysiłku. Przenośny koncentrator tlenu znacznie poprawia komfort życia pacjentów wymagających wielogodzinnej tlenoterapii. Dzięki mobilnemu urządzeniu mogą oni prowadzić normalny tryb życia. Nie są skazani na wielogodzinne przebywanie w domu. Tlenoterapię należy przeprowadzać ściśle według zaleceń lekarza. Odstępstwa od nich mogą doprowadzić do pogorszenia się stanu pacjenta. Trzeba zwrócić uwagę na to, czy koncentrator dostatecznie nawilża i ogrzewa mieszankę gazów oddechowych, gdyż jest ona zimna i sucha.

Wskazaniem do terapii tlenowej, oprócz chorób płuc, są schorzenia takie jak: mukowiscydoza, choroby serca i układu krwionośnego, uszkodzenia narządu ruchu, rdzeniowy zanik mięśni, astma oskrzelowa, zaburzenia geriatryczne, niektóre choroby nowotworowe, a także migreny, alergie, stany depresyjne, osłabienie i wyczerpanie organizmu. Tlenoterapia ma liczne zalety. Zwiększenie ilości tlenu we krwi poprawia ogólną kondycję organizmu i samopoczucie, hamuje postępowanie chorób układu oddechowego, zwiększa odporność organizmu oraz poprawia funkcjonowanie narządów wewnętrznych.

Lost Password