Co zrobić, jeśli zamek w aparacie ortodontycznym się odklei?

Zdrowie

Dobrze zamontowany aparat na zęby to szansa na to, aby posiadać piękny uśmiech. Wszystko dlatego, że profesjonalny ortodonta jest stanie poradzić sobie nawet z dużymi wadami zgryzu. Oczywiście, nie tylko on musi się starać. Ważne jest też samo podejście pacjenta. Niestety, co jakiś czas dochodzi do awarii aparatów ortodontycznych. Jedną z najczęściej spotykanych jest odklejenie się jednego z zamków.

Co zrobić, jeśli taka sytuacja nastąpi?

Bardzo ważne jest to, aby w ogóle do takiego momentu nie dopuścić. W związku z tym pacjenci muszą ściśle przestrzegać wytycznych od doktora. Ortodonta nakazuje między innymi jedzenie produktów, które są relatywnie miękkie. W związku z tym odpadają na przykład wszelkie twarde elementy, jak na przykład orzechy itd. Osoby, które nie słuchają tych wskazówek muszą liczyć się z tym, że zamek się po prostu odklei. Istotne jest też to, aby jeść spokojnie i powoli przeżuwać każdy kęs. Wszystko dlatego, że czasami różnice w ułożeniu zębów pomiędzy szczęką górną i dolną powodują, że w trakcie przeżuwania dochodzi do styczności pomiędzy na przykład górnymi zębami, a dolnymi zamkami. To oczywiście powoduje, że przy gwałtownym spożywanie posiłków może dojść do odklejenia się zamków. Należy zatem uważać na tego typu sytuacje.

Poprawa umiejscowienia aparatu

Co jednak zrobić, kiedy taka awaria ma miejsce, a aparat na zęby nie jest w każdym aspekcie dokładnie przytwierdzony? W takim przypadku najlepiej udać się na wizytę do Waszego lekarza. Ortodonta po prostu przyklei konkretną część, która się odkleiła. Jeśli macie umówioną wizytę na przykład za kilka tygodni, to nie możecie aż tyle czekać do tego terminu. Wszystko dlatego, że odklejone zamki negatywnie wpływają na jakość leczenia. Szczęściem w nieszczęściu jest sytuacja, kiedy odklejenie zamku nastąpiło na kilka dni przed umówionym terminem. Jest to granica dopuszczalna – w takiej sytuacji pacjent może poczekać do wizyty, aby ortodonta usunął problem i sprawił, że aparat na zęby znowu będzie działał tak jak należy. W niektórych przypadkach dodatkowe wizyty są oczywiście płatne. Są jednak fachowcy, którzy przyklejają odklejone zamki za darmo. Niemniej jednak trzeba uważać na nie, aby taka sytuacja nie występowała zbyt często.

Lost Password