Co zrobić z męczącym kaszlem u dziecka?

Dziecko

Kaszel jest jedną z częstych przypadłości u dzieci, nawet tych najmłodszych. Rodzice wtedy często zastanawiają się, jak ulżyć maluchowi. Najważniejsze będzie określenie, co jest jego przyczyną, a także jaki jest jego rodzaj, ponieważ na tej podstawie będzie można wybrać właściwą metodę postępowania.

Najczęściej kaszel jest związany z przeziębieniem i grypą, ale może on również pojawiać się w przebiegu innych chorób, na przykład chorób wirusowych takich jak odra czy różyczka. Co więcej, może zwiastować alergię lub nawet astmę czy inne, poważniejsze schorzenia wymagające dokładniejszej diagnostyki.

Kaszel suchy czy mokry?

Gdy dziecko ma przeziębienie lub grypę, na początku najczęściej pojawia się kaszel suchy, czyli nieproduktywny – męczące napady kaszlu bez wydzieliny, które mogą także utrudniać zasypianie oraz wybudzać ze snu. Przy kaszlu suchym często drapie w gardle, co dodatkowo nasila napady.

Kaszel mokry czy wilgotny, który nazywany jest produktywnym, polega na odkasływaniu wydzieliny z dolnych dróg oddechowych. Jest to prawidłowy odruch, ponieważ organizm pozbywa się wtedy drobnoustrojów i oczyszcza się. Kaszel mokry jest przy tym bardziej głęboki, może towarzyszyć mu „granie” w płucach i oskrzelach.

Jak leczyć kaszel suchy i mokry?

W zależności od rodzaju kaszlu należy dobrać odpowiednią metodę leczenia. Na kaszel suchy polecane są syropy hamujące odruch kaszlu, przeciwkaszlowe, na przykład Levopront (Levopront.pl), który jest bezpieczny nawet o mniejszych dzieci, ponieważ nie działa na ośrodkowy układ nerwowy. Więcej o leku można poczytać na stronie: Levopront.pl.

Z kolei na kaszel mokry polecane są leki mukolityczne, wykrztuśne, które powodują upłynnienie oraz zmniejszenie lepkości śluzu w drogach oddechowych i pomagają w oczyszczeniu ich z wydzieliny. Zatem leków na kaszel mokry i suchy nie powinno się stosować wymiennie.

Dziecku można też pomóc poprzez podawanie dużej ilości płynów, na przykład ciepłej herbaty, warto zadbać o właściwe nawilżenie powietrza. Dobre efekty przy kaszlu mokrym przynosi też inhalowanie i oklepywanie pleców, co powoduje łatwiejsze odrywanie się strzępków wydzieliny.

Lost Password