Wszystko, co trzeba wiedzieć o kwasie foliowym

Zdrowie

Kwas foliowy to inaczej witamina B9, nazywana również: folanem i folacyną. Kwas foliowy wyodrębniono po raz pierwszy dopiero w 1941 roku z liścia szpinaku (nazwa kwasu pochodzi od słowa „folianum”, oznaczającego po łaciński „liść”). Folacyna to żółta substancja, która łatwo rozpuszcza się w wodzie, będąc równocześnie bardzo nietrwałą – ulega zniszczeniu m.in. pod wypływem promieniowania słonecznego i wysokich temperatur. Witamina B9 jest to witamina egzogenna, czyli nie syntetyzowana w organizmie – jej ustrojowe zapasy wyczerpują się średnio po 2-4 miesiącach.

Przyswajanie kwasu foliowego z pożywienia

Kwas foliowy znajduje się przede wszystkim w zielonych warzywach, takich jak: włoska kapusta, sałata, brokuły, czy brukselka (50-100 mg na 100 g produktu). Jeszcze więcej znajdziemy go w szpinaku i natce pietruszki (nawet 150-250 mg w 100 g produktu). Najbogatszym źródłem folacyny będą jednak podroby zwierzęce (np. wątróbka wołowa i drobiowa) oraz pszenne zarodki i otręby oraz droższe piekarskie (ponad 250 mg na 100g). Kwas foliowy przyswajany jest z pożywienia  różnym stopniu, w zależności od świeżości produktów oraz sposobu ich przetwarzania – im świeższy i mniej przetworzony produkt, tym wyższa przyswajalność. Straty witaminy w pożywieniu mogą sięgać nawet 90% jej wyjściowej zawartości – wystarczy, że będziemy zbyt długo gotować lub dusić dany produkt, albo przechowywać go kilka dni w nieodpowiednich warunkach (np. warzywa liściaste po 3 dniach przechowywania ich w temperaturze pokojowej tracą nawet 70% folacyny).

Komu i do czego jest potrzebny kwas foliowy?

Kwas foliowy niezbędny jest do prawidłowego funkcjonowania naszych organizmów, bez względu na wiek, czy płeć. Folacyna pełnie w organizmie szereg ważnych funkcji, m.in.: bierze udział w podziale komórek, regulowaniu ich wzrostu i funkcjonowania; bierze udział w wielu procesach metabolicznych (m.in. aminokwasów); współuczestniczy (z witaminą B12) w regulacji powstawania i dojrzewania czerwonych krwinek. Odpowiedni poziom kwasu foliowego we krwi może pomóc w zapobieganiu chorobom serca, wylewom, czy zakrzepom żylnym, a także anemii i depresji.

Kwas foliowy a ciążą

Kwas foliowy kojarzy się przede wszystkim z tematyką okołociążową. Dlaczego? Odpowiedni poziom w organizmie matki może zatem ochronić dziecko przed wystąpieniem wad wrodzonych cewy nerwowej i układu nerwowego (m.in. rozszczepem kręgosłupa, przepukliną mózgową lub oponowo-rdzeniową, wodogłowiem, bezmózgowiem). Stosując odpowiednią suplementację kwasu foliowego można uniknąć przykrych i niebezpiecznych dla zdrowia i życia płodu konsekwencji. Przyjmowanie kwasu foliowego zalecane jest szczególnie kobietom starającym się o dziecko (minimum 3-4 miesiące przed planowaną ciążą) oraz wszystkim aktywnym seksualnie kobietom w okresie rozrodczym ze względu na ryzyko zajścia w nieplanowaną ciążę). Suplementem, po który sięgamy najczęściej jest Folik oraz Folik Mama (przygotowany z myślą o kobietach w ciąży, dostosowany do różnych etapów ciąży). Więcej szczegółowych informacji o tych preparatach, ich składzie oraz właściwościach znajdziemy tutaj: http://www.swiadomemacierzynstwo.com/suplementacja.

Lost Password