Zarówno przed i po treningu ważne jest zjedzenie posiłku, nie ma znaczenia też, w jakim celu ćwiczymy. Posiłek powinien być po każdym treningu, osoby, które chcą schudnąć oraz chcące zbudować masę mięśniową, nie mogą zapominać o posiłku.
Dlaczego posiłek po treningu jest tak ważny?
Przede wszystkim dlatego, że trening zawsze, w mniejszym lub większym stopniu wiąże się z katabolizmem mięśni. Chodzi tu o rozpad białek ustrojowych, powodujący utratę tkanki mięśniowej. Jest to zjawisko niepożądane, które ustaje tylko wtedy, kiedy do organizmu dostarczymy odpowiednie wartości odżywcze. Są nimi białko i węglowodany.
Po treningu bardzo ważne jest odbudowanie rezerw energetycznych, alkalicznych, wodno-elektrolitowych, jest to najlepszy czas na regenerację. Akurat po treningu przebiega ona najszybciej. Posiłek potreningowy pomaga budować masę mięśniową, która jest ważna zarówno w treningach odchudzających, jak i siłowych. Ominięcie posiłku powoduje gorszą regenerację organizmu oraz brak oczekiwanych efektów. Trzeba zwrócić jedynie uwagę na bilans kaloryczny posiłków.
Co jeść po treningu?
Jeśli celem jest redukcja masy ciała, ważne jest utrzymanie deficytu kalorycznego posiłków, dlatego posiłek potreningowy powinien być wliczany w dobowy bilans energetyczny. Należy dostarczyć białko oraz węglowodany. Nie bójmy się węglowodanów po treningu, w tym przypadku nie tuczą, ponieważ długotrwały, intensywny wysiłek powoduje zużycie glikogenu, dlatego węglowodany w postaci np. owoców są wskazane. Źródłem białka może stać się odżywka białkowa. Jest to najprostszy sposób, aby dostarczyć do organizmu białko, które zregeneruje mięśnie. Odżywka białkowa może zastępować posiłek, ale nie musi tak być. Jest to dobre uzupełnienie białka w diecie, jeśli posiłek po treningu zawiera go za mało lub wcale.
Po treningu siłowym, do 30 minut od zakończenia ćwiczeń należy zjeść przekąskę złożoną z węglowodanów prostych. Zapobiegnie to katabolizmowi mięśni i uzupełni zapasy energetyczne. Natomiast do 2 godzin po treningu należy zjeść posiłek zawierający węglowodany i białka, aby dostarczyć mięśniom budulca. Sprawdzi się tutaj także odżywka białkowa, która uzupełni białko, lecz nie zastąpi posiłku. Węglowodany takie jak pieczywo, ryż, makaron mogą znaleźć się w diecie bez żadnych obaw, ponieważ po intensywnym wysiłku zostaną one wykorzystane w całości do odbudowania energii.