Jak zadbać o zdrowie stawów?

Zdrowie

Zdrowie stawów można zapewnić przez stosowanie aktywności fizycznej. Duży wpływ na układ ruchu ma też dieta bogata w białko i witaminy D oraz C. Należy zachować prawidłową wagę, która pomaga zapobiec obciążeniu stawów. Warto też pamiętać o ergonomii pracy i postawie ciała.

Aktywność fizyczna a zdrowe stawy

Aktywność fizyczna korzystnie wpływa na stawy, ponieważ zwiększa objętość tkanki chrzęstnej. Dzięki temu zwiększa się wydzielanie mazi do jamy stawowej, co sprawia że stawy są lepiej nawilżone. Poprawia się też ich ukrwienie oraz zwiększa ilość tlenu w ich wnętrzu. Prawidłowa ilość mazi zwiększa ruchomość stawów. To z kolei pozytywnie wpływa na stabilizację połączeń kostnych i zmniejsza ból. Co ważne, sport mogą uprawiać także osoby po kontuzjach, np. cierpiące na łokieć tenisisty. W trakcie ćwiczeń powinny sięgnąć po stabilizatory zmniejszące ból (źródło: Ortopedio). Przy wyborze aktywności fizycznej warto rozważyć aqua aerobik, pilates, jogę lub nordic walking. To sporty, które nie obciążają stawów.

Dieta na zdrowe stawy

Kolejnym istotnym elementem obok ruchu jest dieta. W jadłospisie powinno znajdować się białko, witaminy D i C, także produkty zawierające kwasy omega-3. Białko jest jednym z podstawowych budulców chrząstki stawowej. Równie istotne są produkty z witaminą D, np. śledź, makrela, żółtko jaja. Wzmacniają kości, zapobiegając pojawianiu się dolegliwości w obrębie ukłądu ruchu. Kwasy omega-3, które znajdują się m.in. w orzechach oraz rybach morskich zmniejszają ryzyko zapalenia stawów. Aby zachować zdrowie stawów, warto sięgnąć po suplementy diety. To szczególnie istotne u sportowców, osób starszych bądź odczuwających ból. Pomocne będą preparaty zawierające glukozaminę, kolagen, chondroitynę, a także witaminę C.

Prawidłowa waga ciała

Aby zachować zdrowie stawów, należy zadbać o prawidłową wagę. Dzięki temu kości nie są obciążone i bez trudu można wykonywać ćwiczenia fizyczne, które poprawiają funkcjonowanie układu kostno-stawowego. Osoby, które cierpią na otyłość często mają problemy ze zwyrodnieniami stawów kolanowych oraz biodrowych. Odczuwają sztywność i ból, które są spowodowane uszkodzeniem chrząstki stawowej przez nadmierną masę ciała.

Stawy a postawa ciała

Czynności, które są powtarzane wielokrotnie w ciągu dnia mają niekorzystny wpływ na stawy. Jest to m.in. wymuszona pozycja w czasie pracy u osób pracujących przy komputerze, fizycznie bądź stojących przez większość czasu, jak fryzjerzy. Powstają wtedy przeciążenia, które mogą powodować ból bądź zmiany zwyrodnieniowe. Warto pamiętać o przerwach w czasie pracy, które można wykorzystać na ćwiczenia rozciągające. Istotne jest też zachowanie prawidłowej postawy ciała na co dzień.

Zobacz także: Zalety ćwiczeń z obciążeniem

Lost Password